Boj o doménu .sk nekončí, odborníci sa obracajú na medzinárodné autority

Slovenská internetová doména má nového majiteľa, ktorý spravuje aj domény Laosu, alebo ostrovou Curacao, či Mikronézie.

Slovenská internetová doména, teda unikátna adresa na internete s národnou koncovkou, ktorá označuje spojitosť s krajinou, ostáva aj napriek protestom odbornej komunity a verejnosti v súkromných zahraničných rukách.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) začiatkom augusta napriek námietkám internetovej komunity nečakane podpísal dodatok k zmluve medzi štátom a akciovou spoločnosťou SK-NIC, ktorá pôsobila ako výlučný správca domény. Vicepremiér Peter Pellegrini vtedy tvrdil, že vďaka dodatku je „správa národnej domény .sk pevne pod kontrolou štátu“.

Necelý mesiac po podpise dodatku vlastní spoločnosť SK-NIC nový, britský majiteľ.

Nakoľko ide o zásadnú časť digitálnej infraštruktúry štátu, kde napríklad Slovensko prevádzkuje svoje kľúčové služby ako slovensko.sk, slov-lex.sk, či ehealth.sk, krajiny sa v zásade snažia udržať si nad vlastnými doménami kontrolu. Dnes je na nej registrovaných viac ako 360 tisíc užívateľov.

Spravovanie národnej domény akciovou spoločnosťou, navyše takou, ktorej vlastnícka štruktúra je zahraničná, je v Únii viac ako neštandardné, na čo upozorňuje aj odborná verejnosť a aktivisti.

Národná doména .sk ostáva v súkromných rukách, v Únii je to neštandardné

Pevná kontrola štátu?

O záujemcovi o kúpu z Veľkej Británie sa internetová komunita na Slovensku dopočula už začiatkom tohto roka. V rovnakom čase boli platnú zmluvu ochotní doplniť aj vtedajší majitelia a „spoločnosť SK-NIC začala reflektovať na naše pripomienky,“ uviedol počas Hodiny otázok v Parlamente minulý týždeň vicepremiér Peter Pellegrini.

Súkromná firma SK-NIC informovala o zmene majiteľa koncom augusta. Predaj podľa medializovaných informácií vyšiel na 26 miliónov eur. Za 360 tisíc registrovaných používateľov tak zaplatila spoločnosť pomerne vysokú cenu, teda 72,22 eur za doménu. Spoločnosť CentralNic tvrdí, že tento nákup aj tak zaručí podniku zisk.

O novom majiteľovi sa podpredseda vlády pre investície a informatizáciu vyjadroval pozitívne a pripomenul, že „britská spoločnosti, ktorá má skúsenosti, je kótovaná na burze a  oficiálne zverejňuje svoje aktivity“.

Pellegrini v rovnakej debate povedal, že aj spoločnosť SK-NIC mala holandského akcionára a bola de facto holandskou spoločnosťou, „čiže už predtým bola v rukách zahraničnej firmy,“ uviedol vicepremiér.

Na otázku prečo tesne po podpise dodatku k zmluve medzi štátom a pôvodným manažmentom spoločnosti SK-NIC hovoril podpredseda vlády o novej, pevnej kontrole štátu nad doménou, jeho úrad odmietol odpovedať.

Sieť 5G: V každom členskom štáte pokrytie aspoň v jednom meste

Internetová komunita u nás ale upozorňuje na kontroverzný imidž nového majiteľa. Britská spoločnosť CentralNic nadobudla napríklad národnú doménu Laosu (.la) a špekulatívne začala zvyšovať cenu niektorých domén, s cieľom predať ich výhodne pre súkromné spoločnosti pôsobiace v Los Angeles.

Okrem iných dnes spoločnosť so sídlom v Londýne spravuje aj domény Arménska, ostrovov Curacao, či Mikronézie.

Faktom, s ktorým súhlasia obe strany ostáva, že britská spoločnosť CentralNic má vyspelejší systém správy domén, aký mal doterajší majiteľ SK-NIC, z čoho by mohli profitovať registrátori aj vlastníci domén.

Pravidlá a ich porušovanie

Združenia poskytovateľov webhostingu (ZPW) si myslí, že transfer do britských rúk porušil pravidlá medzinárodnej autority pre pridelené internetové čísla IANA. Tie majú jasne definovať, že pri každej redelegácii národnej domény sa vyžaduje aj súhlas lokálnej internetovej komunity. ÚPVII súhlas nemal.

So žiadosťou o posúdenie transferu sa obrátili aj na svetovú internetovú autoritu ICAAN. Stanovisko na tento krok komunity odmietol aj v tomto prípade Úrad podpredsedu vlády zverejniť.

Väčšina slovenských firiem nevie čeliť novodobým kybernetickým útokom

Štát podľa ZPW „nevyužil výhodnú vyjednávaciu pozíciu štátu, nekriticky prijal požiadavky súkromnej firmy SK-NIC a ignoroval pripomienky slovenskej internetovej komunity, čím predaj domény .SK zahraničnému subjektu umožnil“.

O nevyužitej príležitosti hovorí aj organizácia Slovensko.Digital. „Vyjednávacia pozícia štátu pri plánovanom predaji .sk domény bola silná, stála za ňou aj odborná verejnosť, registrátori, technologické firmy a zmenu žiadalo takmer 10 tisíc ľudí, ktorí podpísali výzvu www.nasadomena.sk. Nič nezabránilo predaju domény, ktorý štát potichu odklepol, bez výrazných zmien v nastavení, o ktoré sa už roky žiadalo,“ napísala organizácia na sociálnej sieti.

Možnosti stále existujú

Podľa Ondreja Jombíka, predsedu Združenia poskytovateľov webhostingu je ciest ako vrátiť doménu .sk opäť do slovenských rúk niekoľko.

Okrem listu a následného rokovania medzi komunitou, vládou, spoločnosťou SK-NIC a organizáciou ICAAN môže byť alternatívou aj pripravovaný zákon o kybernetickej bezpečnosti.

Viaceré organizácie a rôzne subjekty už zákon pripomienkovali práve v nadväznosti na správu národnej domény a do znenia zákona žiadali doplniť aj nové paragrafy. „Tie definujú vznik verejnej organizácie Národná doména.sk, ktorá by pokrývala činnosti súvisiace s doménou .sk,“ hovorí Jombík.

Podľa najnovších informácii bola pripomienka Národným bezpečnostným úradom akceptovaná a bude zaradená vo finálnom texte legislatívy.

Zákon o kybernetickej bezpečnosti bol na medzirezortnom pripomienkovom konaní od konca mája. Momentálne prebieha jeho vyhodnocovanie.

2 Comments

  • Teda klobúk dole pred tými, čo sa snažia napraviť tento stav… to pán krásavec ostane naďalej bez poškvrny? Jeho postup z postu kompetentnej osoby je trestuhodný a rozhodne by mal byť vykričaný a preberaný verejnosťou… Ak aj nemienime každého ukameňovať za nesprávne rozhodnutia, vláda vyjadruje len vôľu národa (v zast. aj odborníkov) a pri nesprávnom kroku má dôkladne diskutovať a analyzovať za účelom nápravy, alebo, ako v tomto prípade NESKORŠIEMU zneužitiu situácie… Lebo v našom štáte je práve to problém, že V DANEJ CHVÍLI je legálne všetko v poriadku, a čo bude neskôr, to sa nejako porieši….

    • Súhlasím. Hlavne si to celé vyžadovalo väčšiu diskusiu a triezve zhodnotenie situácie, a tiež prípadných dôsledkov tohto kroku do budúcna. A nie, že narýchlo to robiť za zatvorenými dverami, len preto, že anglický investor je nedočkavý a chce si čím skôr začať splácať svoju investíciu.

      O SK-NIC, aj CentralNic som nikdy nemal vysokú mienku. Takže pri nich nie som ani veľmi rozčarovaný. Ale úprimne, Pellegrini ma sklamal. A nielen mňa, sklamal celú komunitu. Načo sa staval do pozície záchrancu domény a dával vyhlásenia ako to on všetko vyrieši, keď sa de facto nezmenilo nič? Načo nás nechal pripomienkovať zmluvu, načom sme týždeň vkuse robili, aby to potom poslal celé do skartovačky?

      Áno, Pellegrini vyrokoval zálohy v štátnom cloude. Smutné, že takúto elementárnu základnú požiadavku musel vôbec lobovať. Ale dobre, fajn, že to je. A ďalej? To je všetko? Smutné.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA