Deklarácia z Tallinského summitu: Krajiny EÚ majú byť do roku 2025 plne digitalizované

Slovensko sa k Tallinnskej deklarácii o e-Goverenmente pripojilo dnes.

Estónsky predseda vlády Jüri Ratas dnes v hlavnom meste Estónska predstavil  závery minulotýždňového Digitálneho summitu v Tallinne.

„Bol som očarený energiou, s ktorou sa vedúci predstavitelia zaoberali touto otázkou, kľúčovou pre budúcnosť Európy. Všetci boli jednotní v snahe zreálniť projekt digitálnej Európy,“ uviedol v stanovisku estónsky premiér.

Slovensko sa k takzvanej Tallinnskej deklarácii o e-Governmente pridalo dnes, 6. októbra.

Čítajte aj: V Tallinne sa začal summit, nová cestovná mapa pre Úniu nepribudne

Ratas: Naštartovali sme proces

Lídri na Tallinnskom digitálnom summite identifikovali najnaliehavejšie problémy konceptu Digitálnej Európy a podľa Ratasa naštartovali proces, ktorý má vytvoriť zo starého kontinentu plne digitalizovaný do roku 2025 tak, ako si to estónske predsedníctvo predsavzalo.

Tallinnská deklarácia má byť ďalším krokom v napĺňaní Akčného plánu pre e-Government na roky 2016 až 2020.

Šéf estónskej digitalizácie: Stačia nám údaje od občanov, ostatné urobia algoritmy

Signatári deklarácie sa zaväzujú napríklad zabezpečiť, aby občania a podnikatelia mohli s verejnou správou komunikovať elektronicky, implementovať princíp jedenkrát a dosť pre kľúčové verejné elektronické služby, dbať na zohľadňovanie informačnej bezpečnosti a ochrany súkromia či zvyšovať využívanie elektronických občianskych preukazov, spraviť ich užívateľsky prístupnejšie a vhodnejšie pre mobilné platformy.

„Deklarácia, pripravovaná estónskym predsedníctvom od začiatku svojho mandátu v júli 2017, prináša jasne a konkrétne formulovanú víziu pre digitálnu Európu, vychádzajúcu z reálne dosiahnutých výsledkov únie za posledných 10 rokov,“ uviedol na margo toho, že sa dnes k deklarácii pridalo aj Slovensko, Úrad podpredsedu vlády pre investície a inovácie Slovenskej republiky.

Španielsky premiér kvôli Katalánsku zrušil účasť na summite v Tallinne

Výsledky zo summitu v Tallinne by mali byť ďalej prediskutované na tradičnom stretnutí lídrov v Bruseli, plánovanom na 19. až 20. októbra.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA