Európska smernica o ochrane autorských práv pre politické nezhody stagnuje

Nová legislatíva má zmodernizovať pravidlá autorských práv, no ochrana musí pokrývať podľa odborníkov aj obsah vytvorený spravodajskými agentúrami.

Výbor pre právne záležitosti Európskeho parlamentu (JURI) sa rozhodol opätovne odložiť hlasovanie o novej smernici Európskej únie o ochrane autorských práv. Europoslanci mali o tejto téme, ktorá je dôležitá aj pre TASR ako člena Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA), hlasovať v utorok 21. novembra. Hlasovanie bolo odložené na 25. januára.

Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa výboru JURI Lina Lietzenová. Europoslanci tohto výboru pre viaceré „politické nezhody“ odložili rokovania o tejto téme aj počas predošlého októbrového zasadnutia.

Európska komisia vlani v septembri predložila návrh smernice o ochrane autorských práv. Nová legislatíva má zmodernizovať pravidlá autorských práv, prispôsobiť ich technologickému pokroku 21. storočia a ustanoviť pravidlá výnimiek a obmedzení ochrany autorských práv.

Vysielacie spoločnosti signalizujú tvrdý boj o autorské práva

Otázny je obsah vytvorený tlačovými agentúrami

EANA v marci tohto roku vypracovala stanovisko, v rámci ktorého sa zasadzuje za to, aby do pripravovanej ochrany vydavateľov, či už v pôvodnej verzii eurokomisie alebo vo verzii upravenej a odobrenej europarlamentom, bol zahrnutý aj obsah vytvorený tlačovými agentúrami.

EANA v tejto veci oslovila poslancov z výboru JURI a v kontakte je aj s prebiehajúcim estónskym predsedníctvom v Rade EÚ a s predstaviteľmi Bulharska, ktoré od 1. januára prevezme štafetu rotujúceho predsedníctva. Očakáva sa, že Rada Európskej únie prijme návrh tejto smernice v prvej polovici roku 2018, počas bulharského predsedníctva.

V stanovisku EANA, pod ktoré sa podpísali jej riaditeľ Jonas Eriksson a generálny tajomník Erik Nylen, sa spresňuje, že neoprávnené používanie mediálneho obsahu agregátormi a vyhľadávacími nástrojmi „ohrozuje trvalo udržateľný prístup občanov ku kvalitnému spravodajskému obsahu“.

Podľa nich sú v tomto smere vážne obavy najmä v súvislosti s diskusiou o tom, ako môžu „falošné správy“ a dezinformácie narušiť voľby a iné demokratické procesy v Európe.

Komisia odložila aktualizáciu základnej smernice o autorských právach

Bremeno na bulharskom predsedníctve

Správna rada EANA podporuje rozšírenú ochranu navrhnutú pre vydavateľov – s prísnym dodatkom, že táto ochrana musí obsahovať aj obsah vytvorený spravodajskými agentúrami.

Nylen začiatkom novembra upozornil, že by bolo veľmi užitočné, keby všetky členské agentúry z krajín Únie použili dokumenty EANA v kontaktoch so svojou vládou a snažili sa získať podporu v Rade.

Nylen zdôraznil, že v spolupráci s generálnym riaditeľom Bulharskej tlačovej agentúry (BTA) Maximom Minčevom sa stretol s členmi bulharskej vlády, ktorí v prvom polroku roku 2018 budú predsedať zasadnutiam Rady EÚ.

Novým spravodajcom Európskeho parlamentu pre smernicu o autorských právach je od júna tohto roka nemecký poslanec Axel Voss. Ten v mene europarlamentu uviedol, že cieľom pri schvaľovaní uvedenej smernice je „posilniť vyvážený prístup nových právnych predpisov a zabezpečiť, aby nové pravidlá týkajúce sa autorských práv neboli prekážkou pre nový technologický rozvoj“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA