Európsky parlament vyčlenil peniaze na bezplatný internet vo verejných priestoroch

V prvej fáze môže bezplatné WiFi získať 60 tisíc miest na princípe: kto prv príde.

Európsky parlament včera schválil legislatívu, ktorá umožní zavádzať bezplatné rýchle WiFi pripojenie vo verejných budovách a v parkoch.

Zároveň dal zelenú návrhu členských štátov na finančnú podporu vo výške približne 120 miliónov eur pre vytvorenie siete 8 tisíc internetových hotspotov.

Obce a verejné inštitúcie sa môžu cez internetový portál priamo uchádzať o dobropisy, s ktorými môžu pokryť svoje počiatočné náklady až do výšky 100 percent.

Sieť 5G: V každom členskom štáte pokrytie aspoň v jednom meste

Kto prv príde…

Financie z rozpočtu EÚ na WIFI4EU, teda Wi-Fi pre EÚ, budú distribuované „geograficky vyváženým spôsobom“.

Malo by ísť o vyše 60 tisíc miest v celej Únii. Komisia presadzuje zásadu „kto prv príde, ten prv berie“. Znamená to, že európske mestá, ktoré chcú ponúkať wi-fi zadarmo, musia pozorne sledovať výzvy v tejto oblasti.

Wi-Fi v mestách pre všetkých a zadarmo?

Inštitúcia, ktorej žiadosť bude schválená, musí prevádzkovať hotspot minimálne tri roky a niesť všetky prevádzkové náklady.

Komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová dúfa, že prvých tisíc dobropisov pridelia ešte v tomto roku.

Finančná podpora umožní používateľom v celej Európe pripojiť sa k internetu pomocou jednotného hesla. Ich osobné dáta sa pritom nesmú využívať na komerčné účely. Cieľom iniciatívy je vytvoriť sieť verejných hotspotov v celej EÚ a na podporu chce Brusel spustiť informačné kampane.

Posun pre európsku gigabitovú spoločnosť

Portugalský europoslanec a spravodajca pre toto nariadenie Carlos Zorrinho uviedol, že iniciatíva WIFI4EU je silnou politickou víziou, ktorá sa čoskoro stane realitou v celej EÚ.

„Potvrdzuje, že každý Európan, bez ohľadu na to, kde žije alebo koľko zarába, môže profitovať z vysokokvalitného wi-fi pripojenia. Európsku gigabitovú spoločnosť to posunie vpred, stane sa hospodársky konkurencieschopnou a sociálne inkluzívnou,“ uviedol poslanec.

Šéf estónskej digitalizácie: Stačia nám údaje od občanov, ostatné urobia algoritmy

Vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec to vníma ako jeden z dôležitých krokov smerujúcich k tomu, že lacné, rýchle a bezpečné internetové pripojenie sa v celej Európskej únii stane samozrejmosťou.

„V prvej fáze projektu zavedieme bezplatné internetové pripojenie do 5000 obcí v celej EÚ. Občania sa tak budú môcť pripojiť napríklad v nemocniciach, knižniciach, ale aj v ich okolí,“ vysvetlil Štefanec, ktorý pripomenul, že iniciatíva je súčasťou širšej stratégie budovania Jednotného digitálneho trhu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA