Krajiny EÚ sa nevedia dohodnúť, ako zdaniť internetových gigantov

Slovensko sa pridalo ku krajinám podporujúcim zavedenie „vyrovnávacej dane.“ Ministri financií niektorých členských štátov sú proti zdaňovaniu podľa obratu digitálnych spoločností.

Na neformálnom stretnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) v Talline sa hovorilo o modernizovaní pravidiel európskeho daňového systému. Ministri členských krajín Únie sa zhodli na potrebe nových opatrení, ktoré pomôžu férovému zdaneniu digitálnych gigantov ako Google, Amazon či Apple. V názoroch na ich konkrétnu podobu sa však štáty rozchádzajú.

Návrh veľkej štvorky

Ministri financií Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska prišli minulý týždeň s návrhom nových opatrení, ktoré by veľkým internetovým spoločnostiam sťažili obchádzanie platenia daní. Presadzujú, aby nadnárodné korporácie namiesto odvádzania daní zo zisku, platili dane z obratu v každej členskej krajine, v ktorej pôsobia.

„Nemôžeme sa ďalej prizerať, ako tieto spoločnosti podnikajú v Európe a pritom platia minimálne dane do našich rozpočtov,“ reagujú ministri v správe.

Počas uplynulého víkendu sa v Talline pod návrh podpísali aj šéfovia rezortov financií Rumunska, Bulharska, Portugalska, Grécka, Slovinska a Rakúska. Verejne podporilo iniciatívu aj BelgickoHolandsko.

Tallin: Medzinárodné pravidlá proti daňovým únikom sú zastarané

Signatári dokumentu upozorňujú na potrebu okamžitého riešenia problému. Preto načrtli zriadenie novej „vyrovnávacej dane“, ktorá zvýši daňové príjmy z digitálnej ekonomiky na úroveň korporátnych daní v jednotlivých krajinách.

Podpora estónskeho prístupu

V Talline sa však ukázalo, že návrh veľkej štvorky nemá podporu všetkých členských štátov. Predovšetkým menšie krajiny majú strach z ekonomických dôsledkov takéhoto kroku.

Dánsky minister financií Kristian Jensen upozornil, že zavedenie nových daní môže vyhnať inovatívne spoločnosti preč z Európy. „Musíme byť preto veľmi opatrní,“ povedal novinárom dánsky politik.

Rezervovaný postoj k zdaňovaniu obratu zaujalo aj Luxembursko, ktoré je vďaka nízkemu daňovému zaťaženiu jednou z krajín, kde si nadnárodné spoločnosti zriaďujú trvalé sídlo. „Nie je jasné, či to bude fungovať. Stovky rokov sme zvyknutí zdaňovať zisky. Ak to chceme zmeniť, musíme to najprv poriadne premyslieť a spraviť to spoločne (na globálnej úrovni),“ povedal v Estónsku luxemburský minister Pierre Gramega.

Niektoré členské krajiny majú tiež obavy z reakcie USA, keďže plánované opatrenia cielia hlavne na 4 americké firmy: Google, Apple, Facebook a Amazon. Zástupcovia Českej republiky a Malty si navyše myslia, že zavedenie dane z obratu bude technicky veľmi náročné.

Ministri financií sa dohodli na novej legislatíve proti daňovým únikom

S alternatívnym návrhom zdaňovania digitálnych spoločností prišlo minulý týždeň estónske predsedníctvo. Predstavitelia pobaltského štátu varujú pred rizikami ad hoc opatrení a uprednostňujú štrukturálnejšie a dlhodobejšie zmeny. V správe, ktorá bola zverejnená minulý týždeň, Estónci navrhujú, aby spoločnostiam vznikali daňové povinnosti v mieste, kde svojou činnosťou vytvárajú pridanú hodnotu. Doterajšie pravidlo, podľa ktorého firme vzniká daňová povinnosť len ak je fyzicky prítomná v krajine, chcú Estónci zrušiť. Určujúce pre nich bude, či je spoločnosť na danom území prítomná digitálne.

„Pôjde o akýsi druh virtuálneho trvalého sídla. Hoci firma nebude mať fyzickú prítomnosť v krajine, kde vytvára svoj zisk, bude sa riadiť daňovými reguláciami danej krajiny, “ píše sa v správe.

Slovenské stanovisko

Aj slovenské ministerstvo vníma zdaňovanie digitálnej ekonomiky ako veľkú výzvu. Rezort víta snahu estónskeho predsedníctva definovať novú digitálnu prevádzkareň. Jedná sa však o „beh na dlhú trať,“ uviedlo ministerstvo pre EurActiv.sk.

Rezort financií sa zhoduje s ostatnými európskymi krajinami v tom, že zdaňovanie digitálnej ekonomiky je treba riešiť na globálnej úrovni. Zároveň ale podporuje prijatie rýchlych riešení v rámci EÚ.

„Podporujeme riešenie navrhované ministrami financií Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska vo forme tzv. „vyrovnávacej dane“, ktorá predstavuje rýchle riešenie zdaňovania digitálnej ekonomiky, dôležité však je nájsť globálne riešenie. Kľúčová bude aktivita OECD, ktorá je pre tento projekt smerodajná,“ napísal v stanovisku rezort.

Problémy s digitálnou ekonomikou

Podľa súčasných pravidiel online spoločnosti podliehajú zdaneniu len v mieste, kde majú trvalé sídlo, a teda bez ohľadu na to, kde poskytujú svoje služby a produkty. Nadnárodné internetové korporácie tak priznávajú takmer všetky svoje zisky v krajinách s najnižším daňovým zaťažením, ako napríklad Írsko.

Podľa správy europoslanca zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov Paula Tanga len v prípade Facebooku a Googlu prišla Európska únia v priebehu rokov 2013-2015 na daňových príjmoch o 5,4 miliárd eur.

Tang poukazuje na to, že kým za hranicami EÚ Facebook odvádza zo zisku 28 – 44 percentnú daň, v EÚ je táto hodnota niekde na úrovni 0,03 – 0,10 percenta.

Podľa estónskej správy pritom podiel digitálnej ekonomiky na globálnom trhu veľmi rýchlo rastie. Najviditeľnejšie je to pri pohľade na tržné hodnoty najväčších globálnych spoločností. Kým v minulosti medzi nimi boli ExxonMobile, General Electric, Microsoft, Citigroup, či AT&T dnes sú to internetové firmy ako Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon alebo Facebook.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA