Aj Mandelson má jachtový škandál

Bývalý komisár EÚ pre obchod sa mal na luxusnej jachte stretnúť s ruským miliardárom, ktorého firma je najväčším importérom alumínia do Únie. Ešte z pozície eurokomisára predstavil Mandelson plán na zníženie dovozných ciel na hliník zo 6 na 3 percentá.

Bývalý eurokomisár pre medzinárodný obchod Peter Mandelson, ktorý sa dnes stane lordom Mandelsonom z Foy a Hartlepool, čelí škadálu. Počas uplynulého leta sa mal ocitnúť na luxusnej jachte ruského mulitimilionára Olega Deripasku, “alumíniového oligarchu”, ako ho nazýva britská online verzia denníku The Times.

Na kontaktoch s ruským magnátom by nebolo nič zlé, keby nezaváňali konfliktom záujmov, čo pravidlá Komisie neodporúčajú. Počas svojho pôsobenia ako komisár EÚ pre medzinárodný obchod, Mandelson predstavil návrh na  zníženie dovozných ciel na hliník z 6 na 3 %. Od budúceho roka by mali byť tieto clá na dovoz do Únie zrušené úplne.

Podľa výpočtov The Sunday Times zníženie ciel o polovicu ušetril Deripaskovej spoločnosti Rusal, ktorá ročne importuje do EÚ 1 milión ton alumínia, okolo 148 miliónov eur.  

Mandelson priznal, že sa s Deripaskom pozná už dva roky a že sa stretli pri viacerých príležitostiach. Pri žiadnom zo stretnutí sa údajne otázka ciel na hliník neobjavila.

“O clách rozhodujú členské krajiny, nie ja. Členské štáty sa nebudú riadiť túžbou potešiť ruského biznismena, ale tým, čo je v ich záujme a v záujme ich podnikov”, povedal na margo obvinení Peter Mandelson pre The Times.   

Kabinet Gordona Browna 3. októbra prekvapivo oznámil, že Peter Mandeson sa stane vo vynovenej labouristickej vláde ministrom pre obchod a doživotným členom Snemovne lordov, hornej komory britského parlamentu. Jeho miesto v Európskej komisii po skončení oficiálnej procedúry zaujme barónka Cathy Ashton.

Podobný škadál zatriasol v máji tohto roka s kreslom ministra financií SR, Jána Počiatka. Objavilo sa pozrenie, že k miliónovým ziskom finančných skupín pri zmene centrálnej parity slovenskej koruny voči euru, pomohol sám minister financií, ktorý sa s nimi stretol na ich jachte v Monaku iba tri dni pred zmenou kurzu. Ich debata bola údajne čisto neformálna. Slovenská opozícia obvinila ministra financií z úniku citlivých informácií. Ján Počiatek obvinenia odmietol, ale napriek tomu ponúkol premiérovi svoju funkciu. Ten ju neprijal. Pokus opozície odvolať ministra v parlamente bol rovnako neúspešný.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA