Banky: Svetová ekonomika sa naštartuje v roku 2010

Na stretnutí členov Banky pre medzinárodné zúčtovanie predstavitelia jednotlivých bánk dospeli k záveru, že svetová ekonomika by sa po rekordne slabom roku 2009 mala spamätať a v roku 2010 začne opäť napredovať.

Svetová ekonomika by sa po značnom spomalení v roku 2009 mala znovu naštartovať v roku 2010, zhodli sa na tom predstavitelia centrálnych bánk na stretnutí členov Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS). BIS je najstaršou medzinárodnou finančnou organizáciou, ktorá je centrom spolupráce centrálnych bánk. V súčasnosti má 55 členov. Rozhovory o svetovej ekonomike prebiehali pod taktovkou prezidenta Európskej centrálnej banky Jeana-Clauda Tricheta.

Agentúra Reuters informuje, že Trichet, ktorý predsedá aj „desiatke“ predstaviteľov centrálnych bánk najsilnejších ekonomík sveta povedal, že znížené ceny ropy, zvýšenie vládnych výdavkov a kroky, ktoré centrálne banky podnikli na podporu ekonomík budú mať dlhodobý pozitívny vplyv. „Toto je jedným z dôvodov, prečo si myslíme, že rok 2010 bude rokom zotavenia,“ povedal pre agentúru.

Viaceré národné banky niekoľkokrát za sebou znížili úrokové sadzby. Samotná ECB k tomuto kroku pristúpila už trikrát za sebou a pre neustále klesajúcu infláciu sa očakáva, že sadzbu zníži o ďalších 50 bodov na 2,0 %. Trichet sa k tejto možnosti nevyjadril. Úroková miera ECB je zatiaľ na najvyššej úrovni spomedzi krajín skupiny G 7.

Medzinárodný menový fond predpokladá, že svetový rast v tomto roku bude na úrovni 2,2 %, pričom japonská, americká a ekonomika eurozóny budú v recesii. Ide o 1,5-percentný pokles oproti hodnote v roku 2008.   

Prvé náznaky zvratu negatívneho vývoja medzitým ohlásili USA. Po aplikovaní prvých opatrení na prekonanie krízy sa objavil prvý pohyb na zamrznutých úverových trhoch. Odchádzajúci prezident George W. Bush v pondelkovom prejave potvrdil, že poskytovanie pôžičiek sa pomaly oživuje.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA