Barroso: Maďarsko musí šetriť

Predseda EK José Manuel Barroso vyzval maďarskú vládu, aby sa venovala deficitu verejných financí. Žiadajú to podľa neho hlavne finančné trhy. Tie zneisteli po komentároch predstaviteľa Fideszu, že Maďarsku hrozí grécka cesta.

Štátny tajomník maďarského ministerstva financií Mihal Varga sa na narýchlo zvolanej tlačovke dištancoval od vyjadrení svojho spolustranníka z Fidesz-u, ktorý v snahe kritizovať predchádzajúcu vládu vyhlásil, že maďarská ekonomika je vo „vážnej situácii“ a mohol by ju postretnúť rovnaký osud ako Grécko.

Hoci má maďarská ekonomika problémy, aj analytici upozorňovali, že takéto vyjadrenia nie sú primerané a skôr malo ísť o psychologickú prípravu obyvateľstva na očakávané úsporné opatrenia. Zmätočná komunikačná stratégia Fidesz-u ale stihla zneistiť menové trhy.

Počas minulotýždňovej návšteve novozvoleného maďarského premiéra Viktora Orbána v Bruseli ho predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyzval, aby nasledujúcich mesiacoch vláda v Budapešti urýchlila fiškálnu konsolidáciu.

Orbán prisľúbil počiatočný ekonomický „akčný plán do 72 hodín“. „Komisia hovorí Maďarsku a každému ďalšiemu štátu, aby urýchlili fiškálnu konsolidáciu a nie ju uvoľňovali“, povedal Barroso, pričom zdôraznil, že ide o jednoznačný signál.  

Podľa Barrosa o to nežiada Brusel, ale samotné finančné trhy. Trvá na tom, že Komisia nechce dávať jednotlivým krajinám inštrukcie, no konsolidácia je v záujme každého členského štátu „kedže trhy trestajú kroky, ktoré vedú opačným smerom.“

Za Komisiu uvítal jej predseda plánované štrukturálne reformy, o ktorých hovoril Orbán v Bruseli. Maďarský premiér zdôraznil, že jeho vláda má v pláne priniesť do Maďarska viac transparentnosti, menej byrokracie, „znesiteľné a vyberateľné dane, ako aj politickú zodpovednosť“.

Kabinet sa bude snažiť o 3,8 % deficit na budúci rok. Úspechom bolo už, že sa predchádzajúicej vláde Gordona Bajnaja minulý rok podarilo dostať deficit na úroveň 4 %.

V Bruseli Barroso s Orbánom hovorili aj o zákone o dvojitom občianstve, ktorý je najnovším bremenom v bilaterálnych vzťahov medzi Maďarskom a Slovenskom.  Keď Barrosa na tlačovej konferencii vzyvali, aby sa k tomu vyjadril, povedal, že požiadal Viktora Orbána „aby rokoval o probléme so slovenskou stranou v európskom duchu“. Pripomenul, že to radí politikom vždy keď ide o bilaterálne spory medzi členskými štátmi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA