Berlín (znova) sľúbi zníženie deficitu

Berlín má 22. februára predložiť ďalší plán, ako priviesť rozpočet pod hranicu 3% HDP – túto podmienku Paktu stability a rastu porušuje už niekoľko rokov.

 

Krátka správa

Nemecko zaznamenalo v roku 2004 deficit minimálne 3,7% a Pakt stability a rastu (povoľujúci deficit do 3% HDP) porušilo pravdepodobne aj v minulom roku. To by bol už štvrtý rok v poradí. Krajina je v súčasnosti zaradená pod procedúru nadmerného deficitu.

Hovorkyňa Komisára pre hospodárske a menové záležitosti Joaquína Almuniu, Amelia Torres, pre EurActiv povedala, že Komisia rozhodne o ďalšom postupe v procedúre nadmerného deficitu na základe konečných čísel nemeckého rozpočtu v roku 2005, ktoré nemecký štatistický úrad publikuje 22. februára. Komisia predloží následne odporúčania Rade, tá rozhodne.

Na tlačovej konferencii 1. februára komisár Almunia oznámil, že Komisia bude diskutovať s Rakúskym predsedníctvom ak sa hodnotenie Rady uskutoční v apríli alebo máji.

Podľa denníka FT Deutschland, ktorý citoval nemenované zdroje, sa Komisia a Nemecko už dohodli. Exekutíva EÚ by mala formálne prijať ďalší krok v procedúre a odporučiť krajine šetriace opatrenia v rozpočte. Nemecko by tak získalo do 2007 čas, aby priviedlo rozpočtový deficit pod 3% a Almunia nebude otvorene kritizovať Berlín, nebude trvať ani na kontrolách plnenia plánu na mieste.

Hovorkyňa Komisie Amelia Torres odmietla existenciu akejkoľvek podobnej dohody.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA