Biomasa bude prioritou EÚ

Rakúske predsedníctvo zamýšľa zrýchliť prijatie akčného plánu Komisie k biomase, a to vzhľadom na akútnu potrebu diverzifikovať energetické zdroje Európy.

 

Krátka správa:

Rusko-ukrajinský spor o dodávkach zemného plynu (pozri EurActiv, 4. január 2006) prilial olej do debát o prílišnej závislosti Európy na fosílnych palivách a potrebe pozerať sa na alternatívne zdroje energie.

V Nemecku oznámila vláda kancelárky Merkelovej novú „národnú stratégiu“ a v roku 2006 v marci summitové stretnutie o energii medzi vládou a energetickým priemyslom. Merkelová vyjadrila jasne, že sa bude držať dohody so svojimi sociálnodemokratickými koaličnými partnermi, pokiaľ ide o rozhodnutie do roku 2021 postupne redukovať podiel jadrovej energie, ale jej vlastná strana a veľkopodnikatelia ju vyzývajú na prehodnotenie plánov na zastavenie činnosti jadrových elektrární.

Rakúske predsedníctvo na druhej strane bude tlačiť na urýchlené prijatie akčného plánu Komisie, týkajúceho sa biomasy, ktorý bol zverejnený v decembri (pozri EurActiv, 9. 12. 2005). V tlačovom vyhlásení z 8. januára povedal rakúsky minister pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Josef Pröll, že chce dostať tento akčný plán na agendu stretnutia Rady ministrov (pre poľnohospodárstvo) 23.-24. januára 2006.

Nové nukleárne elektrárne nie sú podľa ministra Prölla alternatívou. „V Európe by sme si mali zvoliť inteligentný a vyvážený energetický mix, než investície do megaelektrární.“


Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA