Briti stále nechcú euro

Predseda Komisie José Manuel Barroso počas vystúpenia vo francúzskych médiách vyhlásil, že zavedenie eura vo Veľkej Británii je oveľa pravdepodobnejšie ako v minulosti. Britský premiér Gordon Brown výmenu libry za euro vylúčil.

Podľa predsedu Komisie Josého Manuela Barrosu medzi najvyššími britskými predstaviteľmi čoraz viac silnie náklonnosť k zavedeniu eura. Britská ekonomika zažíva v dôsledku krízy vážne problémy – zvyšuje sa nezamestnanosť, komplikuje sa situácia na realitnom trhu a bankovom sektore. „Neporuším dôvernosť konverzácií, ale viacerí britskí politici mi potvrdili: Kebyže máme euro, boli by sme na tom lepšie.“ – povedal počas vystúpenia pre francúzsku televíziu RTL a rozhlas LCI.

Libra sa v poslednom období značne oslabila, Britská vláda podobne ako mnohé ďalšie musela v posledných mesiacoch podporiť potápajúci sa bankový sektor. Jej hodnota v porovnaní s eurom je v súčasnosti najslabšia od roku 1999, kedy vzniklo euro. Barroso vyhlásil, že Briti sú naklonenejší euru oveľa viac ako kedykoľvek v minulosti. „Netvrdím, že sa to stane zajtra, viem, že väčšina (Britov) je stále proti, avšak už dlhšiu dobu sa podobný krok zvažuje a významní ľudia v Británii v súčasnosti o ňom rozmýšľajú,“ tvrdí Barroso.

Britský premiér Gordon Brown dnes (1. decembra 2008) vyhlásil, že pozícia Veľkej Británie voči zavedeniu eura sa nemení. Aj keď v minulosti bola táto možnosť častou témou diskusií, v súčasnosti sa jej podľa premiéra venujú málo. Je to spôsobené aj tým, že kým súčasný premiér je proti zmene meny, bývalý premiér Tony Brown bol myšlienke viac-menej naklonený.

Podobný postoj voči euru mali dlho aj Dáni, ktorí ho odmietli počas referenda v roku 2000. V dôsledku krízy však zavedenie jednotnej meny začali intenzívne zvažovať. Predseda vlády Fogh Rasmussen oznámil, že do roku 2011 chce vyhlásiť nové referendum. Zdôraznil, že pre Dánsko by bolo škodlivé ostať počas krízy mimo eurozóny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA