Briti vytvorili rebríček áut podľa emisií CO2

V súvislosti so stanovením emisných limitov pre nové vozidlá zo strany EÚ sa britská vláda rozhodla spustiť vo forme web-stránky rebríček „najzelenších“ áut.

Krátka správa

Web-stránka „Najlepšie podľa CO2“, ktorú spustilo britské ministerstvo pre dopravu v posledný júlový deň, sa snaží usmerniť spotrebiteľov k „najčistotnejším“ modelom áut v rámci kategórie, ktorú si vyberú. Autá sú v kategóriách zoradené od „supermini“ cez rodinné autá až k luxusným výkonným autám s pohonom na 4×4.

Vláda dúfa, že fanúšikovia pohonu na štyri kolesá sa po zhliadnutí spomínanej internetovej stránky rozhodnú pre kúpu Hyundai Santa Fe s emisiami 191g/km pred kúpou Toyoty Land Cruiser s emisiami 238g/km. Rodiny by si podobnou logikou mali radšej vybrať Citroen C5 alebo Peugeot 407, ktorých emisie dosahujú úroveň 140g/km, namiesto modelu Volkswagen Passat Saloon s emisiami 153 g/km.

Britský minister pre dopravu Jim Fitzpatrick povedal: „Výberom auta s najmenej náročným motorom na palivo vo svojej triede môžu vodiči znížiť emisie CO2 zo svojho motora o 24 % a potenciálne ušetriť štvrtinu nákladov na palivo. Správa je teda jednoduchá – auto, ktoré si vyberáte, môže pomôcť znížiť dopad na životné prostredie a ušetriť vám peniaze.“

Ak chce EÚ naplniť svoje ciele a do roku 2012 dostať priemernú výšku emisie počas jazdy pod úroveň 120 g/km, zvyšovanie vedomia spotrebiteľov o dopade výberu ich auta na životné prostredie a spotrebe paliva je nevyhnutnosťou.

V súčasnosti zostávajú vodiči pri určitých typoch áut, ktoré bývajú zväčša priestrannejšie, bezpečnejšie, výkonnejšie a luxusnejšie, bez ohľadu na výšku emisií CO2 alebo spotrebu auta.

EÚ sa musí ešte rozhodnúť, ako podporí plnenie svojho cieľa – 120 gramov emisií CO2 na kilometer – pri predaji áut v Európe. Niektorí europoslanci volajú po prísnom zákaze predaja áut, ktoré budú do roku 2015 neustále prekračovať limit 240g/km.

Členovia Európskeho parlamentu a niektoré členské štáty sa budú zaoberať touto otázkou ešte v tomto roku. Očakáva sa, že Komisia príde s detailnou legislatívou na začiatku budúceho roku.

  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA