Cenová vojna o plyn pokračuje

Rakúske predsedníctvo EÚ vyzýva k nájdeniu riešenia aktuálneho sporu o ceny zemného plynu medzi Ruskom a Moldavskom, ktorý ovplyvňuje aj Turecko a Bulharsko.

 

Krátka správa

Dodávky zemného plynu z Ruska do Moldavska sú už od 2. januára pozastavené v dôsledku aktuálneho sporu o cenu zemného plynu medzi Moskvou a troma európskymi krajinami. Ruský štátny plynárenský monopol Gazprom naznačil svoj úmysel výrazne zvýšiť ceny pre Bulharsko, Moldavsko a Turecko. Bulharsko krok okamžite odsúdilo a odmietlo zvýšenie cien. Turecko sa zatiaľ verejne nevyjadrilo.

Rakúske predsedníctvo vo svojom stanovisku vyzvalo Rusko a Moldavsko, aby čo najskôr uzavreli svoje rokovania a usilovali sa o dosiahnutie kompromisného riešenia.

Posledné spory prišli po ruskej roztržke o ceny plynu s Ukrajinou, v ktorej bolo 4. januára dosiahnutý kompromis. 11. januára sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Európskeho parlamentu, na ktorom by sa malo hovoriť o možných politických dôsledkoch pokračujúcej plynovej krízy. Ruské dodávky pokrývajú viac ako tretinu európskej spotreby ropy a zemného plynu.

Komisia pripravuje Zelenú knihu koordinácii energetických politík, ktorá by mala byť hotová pred prvým summitom Rakúskeho predsedníctva v marci.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA