Ceny ropy ostanú vysoké

Úrad pre energetické informácie fungujúci popri americkej vláde, predpokladá spomalenie rastu dopytu po rope, jej ceny však v 2006 a 2007 ostanú vysoké. Niektorí analytici sú ešte pesimistickejší.

 

Krátka správa

Americký Úrad pre energetické informácie (EIA) tvrdí, že v nasledujúcom roku narastie svetový dopyt po rope o 1,6 milióna barelov denne. Svet tak bude spotrebovávať 85,3 milióna barelov denne. Predpovedá tiež, že kapacita produkcie ropy narastie v členských i nečlenských krajinách OPEC-u, čo uvoľní súčasný nedostatok na trhu. Ceny však ostanú na vysokej úrovni a agentúra predpokladá, že nespracovaná ropa WTI (West Texas Intermediate) bude v 2006 na priemernej úrovni 63,27 za barel a v 2007 poklesne na 59,75 za barel.

Iní energetickí experti však predpovedajú, že cena ropy v niekoľkých nasledujúcich rokoch ešte porastie. Goldman Sachs v poslednom vydaní Global Investment Research hovorí, že sa môžu štverať ku fáze svojho štvorročného „supervrcholu“, keď vystúpia možno až na úroveň 150 dolárov a barel. Matt Simmons, ktorý sa preslávil sj svojou kontroverznou knihou spochybňujúcou existujúci objem saudskoarabských ropných zásob, sa s novinárom z New York Times stavil, že v roku 2010 dosiahnu ceny ropy kvôli rastúcemu dopytu a klesajúcej produkcii 200 dolárov za barel.

V súčasnosti sú na úrovni asi 64 dolárov za bare. V čase, keď hurikán Katrina poškodil rafinérie na pobreží USA, vystúpili na 70 dolárov.

Neistota ohľadom veľkosti zásob a možnosti ďalšieho nárastu cien postavili energetiku do centra pozornosti politikov, médií i verejnosti. Na Jarnom summite v marci 2006 bude EÚ diskutovať o potrebe spoločnej európskej energetickej politiky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA