Ďalší obchodný konflikt EÚ-Čína

Ďalšia zo sťažností voči Číne kvôli údajnej dumpingovej povahe jej vývozu sa bude pravdepodobne týkať nábytku. Európsky výrobcovia tvrdia, že ceny čínskeho tovaru sú neférovo nízke.

 

Krátka správa

Podľa Financial Times sa výrobcovia nábytku z Nemecka a Talianska pripravujú na predloženie sťažnosti Komisii EÚ z dôvodu dumpingu nábytku vyrobeného v Číne na trh Únie.

Podľa európskych výrobcov sú čínske čalúnené kreslá a pohovky predávané v EÚ za cenu nižšiu ako výrobné náklady, čo vedie k približne pätinovému obmedzeniu výroby nábytku v Únii, ktorá má dnes obrat 117 miliárd eur.

Ak bude sťažnosť predložená, už teraz napäté obchodné vzťahy medzi Úniou a Čínou utrpia ďalší úder. V súčasnosti EÚ obmedzuje dovoz čínskeho textilu, boli oznámené opatrenia na obmedzenie dovozu topánok, ako aj clá na dovoz plastických vriec (hoci v tomto prípade sa zdá, že sa od plánov upustilo).

Problémy má aj plán U uvaliť clo na dovoz čínskych topánok – Británia má výhrady k navrhovanému časovému harmonogramu. Komisár Mandelson chce získať od členských krajín súhlas s opatreniami na dnešnom stretnutí (9. marec). Londýn však naznačil, že sa nevyjadrí do 21. marca.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA