Desaťročné euro na Slovensku už o dva týždne

Slovensko prechádza na novú menu už o dva týždne v deň, keď bude mať euro desať rokov.

Už o necelé dva týždne Slovensko prijme euro a stane sa šestnástou krajinou eurozóny. Európska únia bude v ten istý deň – 1. januára 2009 – oslavovať desiate výročie používania eura. Od začiatku roku 2009 bude mať euro v peňaženkách 328,6 milióna obyvateľov EÚ.

Euro vzniklo v roku 1999, keď 11 členských krajín vstúpilo do eurozóny a neodvolateľne stanovilo dvojstranné výmenné kurzy  svojich národných mien a prijalo jednotnú politiku týkajúcu sa meny a výmenného kurzu. V roku 2002 začali používať bankovky a mince. Slovensko je po Slovinsku, Cypre a Malte štvrtou krajinou zavádzajúcou jednotnú menu spomedzi desiatich krajín, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004.

Podľa výsledkov prieskumu Ministerstva financií Slovenskej republiky, by prakticky všetky ústredné a miestne orgány mali mať svoje systémy nastavené a odskúšané do 23. decembra 2008. Národná banka Slovenska a komerčné banky budú mať výnimočne otvorené 1. januára a aj počas víkendu 3. a 4. januára.

„Som rád, že 1. januára privítame Slovensko ako šestnásteho člena eurozóny. Rok 2009 sa začne tým, že 329 miliónov Európanov bude mať vo svojich vreckách eurobankovky a euromince. Euro pomohlo vytvoriť 16 miliónov pracovných miest a časom umožnilo znížiť infláciu a úrokové sadzby viac než kedykoľvek predtým. Pri súčasnej kríze euro poskytuje podnikom ochranu pred kolísavosťou výmenných kurzov, ktorá na nich tvrdo dopadla pri predchádzajúcich poklesoch. Jednoducho povedané – euro funguje. Som si istý, že v nasledujúcich desiatich rokoch bude čoraz silnejšie a v eurozóne privítame viac členov,“ vyhlásil v stanovisku predseda Komisie José Manuel Barroso.

Pri príležitosti osláv jubilea eura vydajú krajiny eurozóny do obehu od 1. januára 2009 aj 84 miliónov dvojeurových mincí. Zároveň sa na webovej stránke generálneho riaditeľstva pre hospodárske a finančné záležitosti bude dať stiahnuť televízny dokument o vzniku a histórii eura.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA