Do obehu pôjdu nové bezpečnejšie eurobankovky

Európska centrálna banka spolu s národnými centrálnymi bankami eurozóny pripravujú druhú sériu eurových bankoviek so zdokonalenými ochrannými prvkami, ktorá nahradí tie, čo sú v obehu. Edíciu s portrétom mytologickej Európy začnú zavádzať v máji 2013.

Nové bankovky budú bezpečnejšie, o čo sa majú postarať ďalšie tri ochranné prvky – vodoznak s portrétom, hologram s portrétom a smaragdové číslo. Druhá edícia bude takisto v duchu „epoch a slohov“ a dominantných farieb ako tá predchádzajúca, avšak vzhľadom na pokrok v technológii výroby bankoviek a zdokonaleniu ochrany proti falšovaniu za ostatných desať rokov dôjde k menším úpravám.

Druhá séria dostala meno postavy z gréckej mytológie, podľa ktorej bol nazvaný aj kontinent. Portrét Európy bude v dvoch ochranných komponentoch a to vo vodoznaku a v holograme.

Do obehu by sa mala dostať postupne od mája budúceho roka. Séria Európa bude mať pritom rovnaké nominálne hodnoty ako predchádzajúca (5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €). Ako prvé zavedú nové päťeurovky.

Spočiatku budú obe série používané súčasne, pričom stará sa začne postupne sťahovať a nakoniec prestane byť zákonným platidlom. Presný termín úplného odfázovania pôvodných bankoviek zatiaľ nestanovili.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA