Dolceta už aj pre Bulharov a Rumunov

Vzdelávací internetový nástroj pre spotrebiteľov DOLCETA dnes (8. decembra) rozšírili aj pre Bulharov a Rumunov. V Sofii ho predstavila komisárka pre ochranu spotrebiteľa Meglena Kuneva.

Program Dolceta sa dnes (8. decembra 2008) rozšíril aj pre spotrebiteľov v Bulharsku a Rumunsku. Vzdelávací internetový nástroj doteraz existoval vo viacerých jazykoch EÚ vrátane slovenčiny. Komisárka pre ochranu spotrebiteľa Meglena Kuneva ho dnes (8. decembra 2008) v Sofii oficiálne predstavila aj v bulharčine a rumunčine.   

Úlohou programu je zvýšiť spotrebiteľskú a finančnú gramotnosť Európanov a naučiť dospelých a mladých o ich základných spotrebiteľských právach. Je určený pre lektorov a učiteľov na výučbu, študentov vo veku 15 – 18 rokov, ďalej základné školy, dospelú populáciu, spotrebiteľské organizácie, vládne agentúry alebo komunitné vzdelávacie programy. Okrem ochrany spotrebiteľa sa zameriavajú aj na osvetu, ako postupovať a čomu sa vyvarovať pri získavaní finančných pôžičiek.

„Spotrebitelia v EÚ často nevedia o svojich právach alebo nerozumejú ako ich správne používať. Dolceta je zdrojom praktických informácií, ktorá ľuďom pomáha hájiť svoje práva a získať kvalitný servis, ktorý si zaslúžia,“ povedala Kuneva podľa tlačovej správy Komisie.  

Program Dolceta je jednou z dôležitých iniciatív Komisie na podporu a ochranu práv spotrebiteľov. Prebieha v štyroch moduloch, ktoré zahŕňajú viaceré okruhy – základné spotrebiteľské práva, finančné služby, bezpečnosť produktov a služieb a špeciálny modul určený pre lektorov a pedagógov. Užívatelia sa jednoduchým spôsobom a na praktických príkladoch dozvedajú ako podávať sťažnosti na tovary a služby, čo urobiť pokiaľ chcú zrušiť zmluvu o poskytovaní služieb či na čo si majú dávať pozor pri podpisovaní predajných a iných zmlúv.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA