ECB dvíha úroky na 3-ročné maximum

Európska centrálna banka zvýšila úrokové miery po druhý raz od decembra a signalizovala, že v budúcnosti môže prísť k ich ďalšiemu nárastu.

 

Krátka správa:

Očakávaným „stimulačným“ ťahom zvýšila Európska centrálna banka (ECB) 2. marca kľúčové úrokové miery o štvrť percenta na 2.5%. Bolo to už po druhý raz za menej než tri mesiace (po štvrťpercentnom zvýšení v decembri). ECB uviedla ako dôvod zvyšujúce sa inflačné nebezpečenstvo v posilňovaní ekonomiky eurozóny.

Výsledkom aktuálneho zvýšenia je, že náklady na požičiavanie si kapitálu v eurozóne sú na najvyššej úrovni za posledné tri roky.

Vo svojej poslednej prognóze predpovedala ECB na rok 2006 pre eurozónu ekonomický rast vo výške 1.9%. Príslušný údaj za rok 2005 bol 1.4%. Inflácia v eurozóne pravdepodobne v rokoch 2006 a 2007 ostane nad stropom, zvoleným ECB (2%).

Prezident ECB Jean-Claude Trichet signalizoval, že ďalšie nárasty vo výške úrokovej miery sú na ceste. Naznačil, že banka je pripravená konať kedykoľvek, keď to bude podľa nej nutné. „Úrokové miery v celom spektre zrelosti stále ostanú na veľmi nízkych úrovniach,“ povedal. Kritike, ktorá bude ECB obviňovať z toho, že zvyšovaním ceny kapitálu brzdí ekonomický rast, sa snažil predísť vyhlásením: „ECB má stimulačnú menovú politiku. O tom vôbec nepochybujem.“

Zvýšenie úrokových mier bolo všeobecne očakávané po tom, čo Nemecko 2. marca ohlásilo, že jeho maloobchodné tržby vzrástli v januári o prekvapujúcich 2.7%, čo poskytuje dôkaz o zotavení sa spotrebiteľského sektoru v najväčšej ekonomike eurozóny.

Taliansko medzitým reagovalo varovaním, že jeho krehké zotavenie by mohlo v dôsledku vyšších úrokových mier uviaznuť. Severná liga, člen vládnej koalície v Taliansku, zopakovala svoj zámer bojovať za návrat talianskej líry.

V reakcii na krok ECB vyslovilo Eurochambres otázku, či opatrenie skutočne posilní rast v EÚ a varovalo pred takým „nárastom úrokových mier, ktorý ohrozí vyvíjajúce sa ekonomické zotavenie“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA