ECB: Historické zníženie úrokovej sadzby o 75 bázických bodov

Európska centrálna banka dnes radikálne znížila úrokovú mieru o 75 bázických bodov na 2,5 %. Je to dôkazom, že kríza čoraz hlbšie nahlodáva ekonomickú stabilitu členských krajín, ktoré sa zmietajú v recesii.

Rada guvernérov dnes znížila úrokovú mieru o 75 bázických bodov na oživenie ekonomiky. Pre nepriaznivý ekonomický vývoj sa o podobnom kroku špekulovalo už dlhší čas. Odborníci nečakali, že banka podnikne až taký radikálny krok, predpovedali, že pokiaľ banka úroky zníži bude to maximálne o 50 bázických bodov. Rada sa však rozhodla, že úroková miera sa z 3,25 zmení na úroveň 2,5 %, čo je hodnota, ktorú dosahovala pred 2,5 rokmi. Zároveň ide o najväčšie zníženie úrokovej miery za 10 rokov existencie ECB.

Krajiny eurozóny už dávnejšie vyhlásili, že sú oficiálne v recesii, pretože v 2. a 3. kvartáli zaznamenali negatívny rast. Podľa analytikov ekonomika začne opäť ožívať až v druhej polovici roku 2009. ECB prikročila k zníženiu aj jednodňových (overnight) úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Jednodňová refinančná sadzba klesla na 3 % a sadzba pre sterilizačné jednodňové obchody na 2 %.

Reakciu ECB ovplyvnili aj agresívne opatrenia, ktoré dnes prijali banky v Británii, Švédsku a na Novom Zélande. Švédska centrálna banka Riksbank znížila úrokovú sadzbu o 175 percentuálnych bodov na 2%, Anglická národná banka (Bank of England) o 100 bázických bodov na 2 %, čo je najmenej od roku 1951. Európska banka znížila sadzbu už necelý tretí mesiac za sebou v októbri a novembri to bolo oba mesiace rovnako o 50 bodov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA