EK: Spojené štáty nemôžu uzatvárať bilaterálne obchodné dohody s členmi EÚ

Podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera Američania nereagujú pozitívne na fakt, že Komisia vyjednáva obchodné dohody v mene celého bloku.

Predseda Európskej komisie v stredu (31. mája) obvinil americkú vládu z toho, že hľadá možnosti, ako uzatvárať bilaterálne obchodné dohody s jednotlivými členskými štátmi. Jean-Claude Juncker oznámil, že sám zablokuje akýkoľvek pokus o prelomenie jednotnej pozície bloku v obchode.

„Hovoria: Nechceme vyjednávať s vami ako Európskou úniou, ale s každým členským štátom osobitne,“ parafrázoval Juncker.

Zmluvy EÚ hovoria jasne

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku, Federica Mogherini pripomína, že „pokiaľ je krajina členským štátom EÚ, neexistuje možnosť dvojstranného rokovania o akejkoľvek obchodnej dohode s tretími stranami“.

Tento princíp je podľa nej „zakotvený v zmluvách a platí pre všetky členské štáty, pokiaľ ostávajú členmi, a to až do posledného dňa svojho členstva,“ uviedla .

Únia už vie, aké obchodné dohody majú schvaľovať aj národné parlamenty

Pokračujúce snahy o obchodné dohody

Predseda Komisie včera vyjadril aj obavy z protekcionistického postoja Washingtonu v oblasti obchodu.

„Vysvetlili sme pánovi Trumpovi, že nie je dobré, aby sa USA stiahli z medzinárodného ekonomického prostredia. Ale on to chce urobiť. Som proti tomu, ale jemu na mojom názore aj tak nezáleží,“ zažartoval Juncker.

Tusk sa s Trumpom nezhodol v obchodnej a klimatickej politike, ani vzťahu k Rusku

Príkladom amerických snáh obchodné dohody uzatvárať môže byť aj návšteva nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vo Washingtone.

Podľa zdrojov portálu EurActiv.com blízkych nemeckej vláde, Trumpova administratíva sa ešte v marci pokúšala o podpísanie bilaterálnej dohody s Nemeckom. Kancelárka však údajne návrh odmietla s tým, že Nemecko je súčasťou jednotného trhu EÚ a o podobnej dohode môže rokovať len Únia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA