Ekonomické problémy zmenili ľuďom život

Životný štýl takmer tretiny Talianov či Britov sa úplne zmenil pod vplyvom zlej ekonomickej situácie v krajine. Väčšina z nich viní z problémov domácu vládu.

Ekonomika EÚ v druhom štrťroku poklesla a hrozí jej recesia. Rekordná inflácia spolu s globálnou hypotekárnou a úverovou krízou významne zasiahli do života Európanov. Prieskum Financial Times/Harris skúmal začiatkom augusta názory 6134 dospelých vo Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii, Španielsku, Taliansku a USA. Priniesol pohľad verejnej mienky na ekonomické problémy Európy:

Štvrtina Talianov, Američanov a Britov “úplne” alebo “výrazne” zmenila svoj životný štýl pod tlakom ekonomických problémov. Obmedzili návštevy reštaurácií, barov, kín, začali šetriť na potravinách a odložili nákupy šatstva a iných spotrebných tovarov. V Nemecku, Španielsku a Francúzsku je situácia podobná.

Zaujímavé je, že vysoké ceny pohonných hmôt zásadne neznížili motorizmus a neprinútili ľudí používať viac MHD. Iba tretina Francúzov a Nemcov potvrdila, že šoféruje menej a v prípade Američanov je to len 22%. Môže to odrážať presvedčenie, že jazdiť autom nie je luxus ale nevyhnutnosť.

Väčšina Európanov obviňuje zo zlého stavu ekonomiky svoju vládu. Najhoršie skončil Berlín – až 74% Nemcov si myslí, že vláda Angely Merkelovej nesie úplnú alebo veľkú zodpovednosť za súčasné problémy. Kancelárka sa snaží pripraviť verejnosť na horšie časy. Nedávno varovala, že “jasné ekonomické spomalenie je nevyhnutné” a Nemecko už ďalej nedokáže odolávať vplyvom globálnych ekonomických problémov. V roku 2009 môže očakávať “výrazný pád” ekonomického rastu. Merkelová sa snaží ukázať pochopenie pre problémy Nemcov s narastajúcimi cenami energií a potravín, ale jasne pomenováva príčinu – celosvetová inflácia.

Nemci nie sú spokojní ani s tým, ako vláda zvládla manažment ekonomického poklesu a jeho následkov. Jej riešenia označilo 88% ľudí za “zlé” až “hrozné.”

Ani Briti nie sú spokojní s výkonom svojej vlády. Vládu Gordona Browna obviňuje zo súčasných problémov 63% respondentov a jej riešenia považuje 71% Britov za zlé.

Veľmi ťažké časy prežíva Španielsko a jeho realitný trh sa výrazne prepadol, čo zvýšilo nezamestnanosť v krajine na najvyššiu úroveň v EÚ. Hlavnú zodpovednosť prisúdilo vláde 53% Španielov.

Ťažkú kritiku si vyslúžila aj ECB. Napriek tomu, že intervenovala miliardami eur už v počiatočných fázach prelievania americkej hypotekárnej krízy do Európy, jej reakciu označilo za dostatočnú len 5% Španielov a 8% Nemcov. O málo lepšie hodnotenie získala ECB vo Francúzsku, odkiaľ dlhodobo prichádzajú tvrdé politické výhrady voči jej monetárnej politike.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA