Energetická apokalypsa francúzskych senátorov

Francúzsky Senát vo svojej správe vyzýva EÚ, aby sa postavila na čelo energetickej tranzície a pripravila sa na klimatické zmeny a „ropný šok obrovských rozmerov“, ktorý podľa predpovedí číha na svet najneskôr v roku 2020.

 

Krátka správa

Senátori Laffitte Saunier varovali, že kombinácia nedostatočnej ponuky a nárastu dopytu z Číny, Indie a USA zapríčiní, že cena za barel ropy vystúpi do roku 2020 na 150 dolárov, čím sa v spotrebiteľských krajinách zníži HDP o 2%.

29. júna prezentovali senátori svoju správu, v ktorej svet varovali pred „reálnou hrozbou klimatických zmien, ktoré sa vymknú spod kontroly”. Tie budú mať aj ekonomické dôsledky, ktoré sú podľa nich v súčasnosti veľmi podceňované. „Z 1% HDP v súčasnosti môžu klimatické zmeny zvýšiť náklady až do výšky 2,5-3% v budúcnosti”.

Na vyrovnanie sa s potenciálnou krízou správa vyzýva na energetickú tranzíciu, v ktorej by Únia hrala prím. Tranzícia by bola financovaná zo špeciálnych daní, ktoré by v plnej výške išli na zlepšovanie obnoviteľných energií, odhlučňovanie budov, vývoj biopalív a iných technológií priaznivých k životnému prostrediu, najmä v sektore dopravy.

Medzi návrhmi na podporu tohto scenára, ktorý by mal štátu priniesť 4-5 miliárd eur naviac, je mýtne, automobilová daň z emisií oxidov uhlíka a zvýšenie daní z benzínu.

Senátori napísali: „Veda a technológie nám umožňujú uskutočniť túto tranzíciu, pretože […] náhrady za fosílne palivá už existujú, alebo sú takmer vyvinuté”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA