EÚ a ASEAN chcú zónu voľného obchodu

EÚ a desať členov združenia ASEAN v juhovýchodnej Ázii sa 4. mája dohodlo na začatí rokovaní o vytvorení jednej z najväčších zón voľného obchodu vo svete. Dohodu však ohrozujú vzťahy Únie s vojenskou diktatúrou v Mjanmarsku.

Krátka správa

Komisár pre obchod Peter Mandelson sa ministri obchodu desiatich členských krajín ASEAN sa na stretnutí v Bruneji dohodli na otvorení rokovaní o hospodárskom pakte, ktorý má, podľa štúdie objednanej Úniou, posilniť obojstranný obchod i investície až o 20%.

O vytvorení zóny voľného obchodu medzi EÚ a ASEAN sa hovorí už niekoľko rokov. Skutočnú rýchlosť však získala po suspendovaní globálnych obchodných rokovaní vo WTO v júli 2006.

Pokrok blokovala aj neochota EÚ rokovať s vojenskou diktatúrou v Mjanmarsku, ktoré je členom ASEAN. EÚ na krajinu uvalila sankcie kvôli jej nedostatkom na poli demokracie, rešpektovania ľudských práv a zadržiavania politických väzňov.

Komisár Mandelson vyhlásil: „Náš postoj k Mjanmarsku sa, ako viete, nezmenil.“ Zdá sa však, že sa EÚ rozhodla prekonať časť svojej predchádzajúcej rezervovanosti v prospech prehĺbenia vzťahov s rýchlo rastúcimi ekonomikami. Tie sa v roku 2003 rozhodli že sa pokúsia napodobniť EÚ a do roku 2015 vytvoria v regióne jednotný trh. Vzájomný obchod medzi týmito dvoma blokmi, ktoré majú spolu viac ako miliardu obyvateľov, má dnes hodnotu 116 miliárd dolárov.

„Myslím, že to má obrovský potenciál, nie len v prehĺbení našich vzájomných ekonomických vzťahov, ale aj pre rast celého medzinárodného obchodu, a prinesie to dôležitú podporu globálnej ekonomike“, povedal Mandelson.

Zatiaľ nebolo rozhodnuté o časovom rámci rokovaní, malajský minister obchodu Rafidah Aziz však novinárom povedal, že strany vytvoria spoločný panel obchodných negociátorov, ktorý pripraví kalendár a program rozhovorov.

Konečná dohoda by mala mať podobu separátnych zmlúv s jednotlivými členmi ASEAN, aby sa tak Únia vyhla akémukoľvek spájaniu s Mjanmarskom.

Vlády EÚ sa minulý mesiac dohodli, že podobné rozhovory otvoria s Kóreou a Indiou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA