EÚ a Kórea o voľnom obchode

EÚ a Južná Kórea začali formálne rokovať o bilaterálnej obchodnej zmluve, ktorá má zvýšiť vzájomný obchod o 20 miliárd eur. Podobnú dohodu o voľnom obchode chce Soul podpísať so Spojenými štátmi.

Krátka správa

Komisár pre obchod Peter Mandelson a juhokórejský minister obchodu Kim Hyun-čong oznámili na stretnutí v Soule oficiálne otvorenie rokovaní, ktorých výsledkom by mal byť rast vzájomného obchodu a investícií. Štúdia, vypracovaná na žiadosť Komisie, predpovedá rast až o 40%.

Južná Kórea uzatvára dohodu o voľnom obchode s EÚ v rámci svojho programu uzavretia rovnakých zmlúv s 15 krajinami do konca tohto roku. V Bruselu našla juhokórejská iniciatíva skutočne odozvu až po tom, ako boli v júli 2006 suspendované multilaterálne obchodné rokovania vo WTO a Soul začal rokovať o voľnom obchode s Washingtonom.

Južná Kórea je ôsmym najväčším obchodným partnerom EÚ – pred Indiou či Brazíliou – vzájomný obchod mal v roku 2006 hodnotu asi 53 miliárd eur. EÚ je okrem toho pre Kóreu najväčším zahraničným investorom, v roku 2006 dosiahli investičné toky 3,5 miliárd eur. Juhokórejské podniky sú dôležitým investorom napríklad na Slovensku – v automobilovom priemysle, ale aj elektronike.

V rokovaniach bude EÚ od juhokórejskej vlády požadovať lepší prístup k jej domácemu automobilovému trhu, ale aj farmaceutickému, chemickému, strojárskemu a kozmetickému priemyslu.

„Som hrdý na každé európske auto, ktoré vidím na uliciach Soulu, no chcel by som ich vidieť omnoho viac“, povedal Mandelson. Súčasne však dodal, že pre EÚ ostáva hlavnou prioritou uzavretie rokovaní kola z Doha.

Prvé kolo negociácií bude trvať do 11. mája a obe strany vyhlásili, že chcú dohodu uzavrieť do zimy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA