EÚ a Rusko súťažia o nigérijský plyn

Európska komisia ponúkla politickú i finančnú podporu plynovodu, ktorý by cez Saharu prinášal nigérijský plyn na európske trhy. V Nigérii na seba narážajú energetické záujmy Bruselu a Moskvy.

Komisia ponúkla, že finančne i politicky podporí projekt plynovodu v hodnote 18 miliárd dolárov, ktorý umožní dopraviť nigérijský zemný plyn cez Saharu na európske trhy. Minulý týždeň zas podpísal v Moskve Memorandum o porozumení s Nigérijskou národnou ropnou spoločnosťou ruský Gazprom. Týka sa spolupráce pri prieskume, produkcii a doprave plynu.

Moskva a Brusel súťažia o čo najväčší podiel na nigérijskom plyne. Pre EÚ je to otázka diverzifikácie zdrojov, Gazprom zas upevňuje pozíciu globálneho hráča.

Nigéria „môže byť dôležitým partnerom v snahách EÚ o diverzifikáciu“, myslí si hovorca komisára pre energetiku, Ferran Tarradellas, ktorý bol v krajine minulý týždeň.

„O projekt prejavili veľký záujem“, povedal pre EurActiv, pretože plynovod pomôže Nigérii s dodávkami aj na jej vnútorný trh, vďaka 1050 kilometrovej trase cez jej územie. Silnú podporu dostal aj od alžírskej štátom vlastnenej energetickej spoločnosti Sonatrach.

Podľa Tarradellasa je však v tomto štádiu „priskoro“ na konkrétne rozpočtové záväzky. Európska komisia má „prostriedky na financovanie štúdií realizovateľnosti“, nie však celých projektov. Pomôcť môže Európska investičná banka, peniaze však budú musieť prísť najmä zo súkromného sektora. Európske ropné spoločnosti ako Shell, Total a ENI „majú v Nigérii veľké investície a je pravdepodobné, že budú investovať ešte viac”.

Mapa: Zásoby plynu v Afrike

Plynovod dlhý 4300 bude prechádzať Nigériou, Nigerom a Alžírskom, odkiaľ sa plyn dostane do Španielska a Talianska cez plynovody Medgaz Galsi, ktoré sú už projektované, resp. stavané. Podľa prvého návrhu projektu by kapacita bola 20 miliárd metrov kubických ročne v 2015 a 30 miliárd v 2030. Stavba by sa mala začať v roku 2011, prvý plyn prepraví v 2015.

Tarradellas odmietol, že by mohla účasť Gazpromu spôsobiť EÚ nejaké problémy. „V Nigérii je aj ExxonMobil a nevytvára to žiadne problémy.“ Gazprom podľa neho tiež hľadá spôsob ako diverzifikovať dodávky. „Ak bude Gazprom investovať, má úplnú slobodu urobiť to, nerozumiem prečo by to pre nás mal byť problém… Plyn je komodita, ktorá má byť regulovaná pravidlami trhu.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA