EÚ a USA smerujú k jednotnému trhu

Podľa nemeckej tlače by mala byť na summite EÚ-USA podpísaná dohoda o vytvorení jednotného transatlantického trhu.

Krátka správa

Podľa nemeckého týždenníka Spiegel bude budúci pondelok (30. apríl 2007) na summite EÚ-USA vo Washingtone podpísaná dohoda o vytvorení transatlantického trhu. Spolupráca má zahŕňať vzájomné uznávanie noriem pre rozličné priemyselné odvetvia a služby, ako sú procedúry pripustenia na trh pre farmaceutické výrobky, kozmetiku či výrobky chemického priemyslu, ako aj pre automobilový a bankový sektor.

Nemecké predsedníctvo nijak oficiálne tieto informácie nekomentovalo, pre agentúru AFP len nemenovaný predstaviteľ povedal, že verí, že Angela Merkel, José Manuel Barroso a George Bush prijmú ambicióznu dohodu o prehĺbení transatlantických vzťahov.

Vytvorenie transatlantického trhu je jednou z priorít Nemeckého predsedníctva. Vláda Angely Merkel ho chce dotvoriť do roku 2015, dôraz má byť kladený na harmonizáciu práv duševného vlastníctva, ochranu životného prostredia, energetickej bezpečnosti. Technických štandardov a bezpečnosti obchodu. Začiatkom tohto mesiaca sa však objavili správy, že rokovania narazili na rozdielne názory strán, najmä v otázke ochrany životného prostredia a energetickej bezpečnosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA