EÚ hrozí inflačná špirála

EÚ zažíva najvyšší rast cien za uplynulých štrnásť rokov. Zároveň sa množia požiadavky na zvyšovanie miezd, ktoré inflačné riziko ešte vyostrujú.

Francúzsko oznámilo januárovú infláciu na úrovni 3,2%, čo je najviac za uplynulých dvanásť rokov. Za rastom cien stojí najmä zdražovanie energie (12,3%) a potravín (4,4%). Fajčiari zaplatia za cigarety o 6,3% viac.

“Existuje tu riziko, že ceny ropy sa premietnu do vyšších miezd a to povedie ku vzniku inflačnej špirály,” varoval v rozhovore pre Bloomberg Mathieu Plane, ekonóm parížskeho Observatoire Francais des Conjonctures Economiques. “Tomu sa chcú vyhnúť všetky európske krajiny a ECB.”

Zdá sa, že varovania už nedokážu zastaviť tlak na zvyšovanie platov. Víťazstvo už slávia nemeckí oceliari, ktorí dostali prísľub nárastu miezd o 5,2%. Európska federácia odborových zväzov avizovala aprílový protestný pochod v Ľubľane za podobné zvýšenie platov aj v ostatných odvetviach. Odborári tvrdia, že pracovníci nemôžu sami niesť zodpovednosť za vysoké ceny ropy a potravín.

ECB už v januári vystríhala odborárov pred podobnými požiadavkami. Jean-Claude Trichet potvrdzuje, že inflačné riziko je vysoké – januárová miera inflácie v eurozóne dosiahla 3,2%, čo je najviac za uplynulých štrnásť rokov. Zároveň však klesá výkonnosť ekonomiky a analytici očakávajú, že ECB na budúci mesiac zníži svoj predpoklad pre rok 2008 na 1,5%.

ECB sa zdráha znížiť úrokovú sadzbu práve pre rastúce inflačné tlaky. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy však opäť vyzval jej vedenie, aby sa skôr zamerala na upadajúci rast a sadzby znížila.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA