EÚ kritizuje farmársku politiku USA

Komisia kritizovala návrh nového zákona USA o farmách, tvrdiac, že na prelomenie patu v svetových obchodných rokovaniach budú potrebné väčšie škrty podpory domácim poľnohospodárom.

Krátka správa

„Ak má byť výsledok rokovaní z Doha úspešný, USA bude musieť navrhnúť ambicióznejšie škrty v podporách pre domáce farmy, ktoré narúšajú obchod,“ povedal hovorca komisie Michael Mann 1. februára 2007 ako prvú reakciu na návrh zákona o farmách v USA, ktorý bol zverejnený predchádzajúci deň.

Návrh zákona, ktorý by mal stanoviť princípy farmárskej politiky v USA na nasledujúcich päť rokov, navrhuje znížiť výdavky na poľnohospodárstvo o aspoň 10 miliárd dolárov počas tohto obdobia a presunúť financie smerom k programom viac kompatibilným s WTO. Navrhujú sa však len skromné kroky smerom k zníženiu štedrých vládnych podpôr poľnohospodárom.

Rokovania o budúcnosti svetového obchodu, začaté v Doha, sú momentálne uviaznuté, a to čiastočne kvôli odmietaniu zo strany USA znížiť podpory poľnohospodárom.

„Dúfali sme, že návrh nového zákona administratívy by to signalizoval jasnejšie,“ povedal Mann.

Privítal však napriek tomu „skromný posun“ k podporám, menej narúšajúcim obchod a dodal: „Toto nie je koniec,“ a vysvetlil, že tento návrh je len „prvotným pre Kongres“ a že ďalšie zmeny nie sú vylúčené.

Oxfam, mimovládna organizácia, ktorá je horlivým odporcom poľnohospodárskych podpôr v bohatých štátoch sveta, sa vyjadrila, že návrh zákona je „povzbudzujúcim krokom k zmysluplnej reforme farmárskeho programu“ a že by umožnil nasmerovanie väčšieho objemu prostriedkov smerom k najchudobnejším farmárom v USA a zároveň by spôsobil menej škody chudobným farmárom z rozvojových krajín.

Zdroje z Komisie pre EurActiv povedali, že návrh nie je zlým signálom pre kolo z Doha, pretože ukazuje, že USA ostávajú naďalej oddané myšlienke zosúladenia svojej farmárskej politiky s pravidlami WTO. Zdroje privítali najmä navrhovaný posun od pomoci vo forme tovaru k pomoci vo forme hotovosti a isté zmeny v programoch exportných úverov, ktoré nasledujú potom, čo v roku 2004 WTO rozhodlo, že program podpory USA pre bavlnu bol proti pravidlám WTO.

„Návrh zákona je dobrým znamením, ale nie dostatočne dobrým,“ vyjadrili sa zdroje.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA