EÚ: najviac antidumpingových ciel

Podľa najnovšej štúdie prijala EÚ najviac antidumpingových opatrení na svete. Snaží sa nimi chrániť pred neférovo lacným dovozom, väčšinou z Číny.

Krátka správa

Hoci počet podaných antidumpingových opatrení poklesol v 2006 na minimum – 187 iniciovaných prípadov je len polovica z počtu v roku 2001 – EÚ naďalej zavádza stále väčšie množstvo ciel, ktorými blokuje dovoz z tretích krajín, ktoré považuje za neférové či subvencované.

„Hoci globálny trend ostal v roku 2006 na relatívne nízkej úrovni, je jasné, že trend ES (Európskych spoločenstiev) a Argentíny rastie od roku 2003 a Indie od roku 2004“, tvrdí sa v Správe o globálnej ochrane obchodu 2007, zverejnenej v apríli 2007.

V roku 2006 iniciovala EÚ 35 šetrení – čo je tretí najvyšší ročný počet od založenia WTO v roku 1995. India, doteraz tradične najviac využívajúca antidumpingové opatrenia, je na druhom mieste s 31 prípadmi. USA iniciovalo len sedem.

Spojeným štátom však patrí iné prvenstvo – majú najviac platných ochranných opatrení – k 31. decembru 2006 celkovo 256 ciel voči zahraničným produktom, čo je takmer dva krát viac ako v EÚ.

Tretina nových európskych prípadov je namierená proti Číne, na produkty tak odlišné ako topánky, jahody, či žehliace dosky.

Komisár pre obchod Peter Mandelson začal skúmať rozsah, v ktorom EÚ využíva „obchodné obranné opatrenia“. Jeho cieľom je vyhodnotiť ako ich používať čo najlepšie v záujme celého Spoločenstva vo svete, kde sú záujmy európskych podnikateľov, spotrebiteľov a pracovníkov čoraz viac prepojené s výrobou za hranicami Únie.

V tejto diskusii sa pravdepodobne proti sebe postavia podporovatelia voľného obchodu ako Británia, NemeckoŠvédsko, a krajiny ako Taliansko, Francúzsko, ŠpanielskoPoľsko, ktoré boli na čele výziev na zavedenie ochranných opatrení s tvrdením, že lacný dovoz ázijských tovarov ohrozuje ich priemysel a tisíce pracovných miest.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA