EÚ nebude zachraňovať banky miliardami eur

Európska centrálna banka sa v pondelok 40 miliardovou injekciou pokúsila znížiť napätie na európskych finančných trhoch, vylúčila však rozsiahle záchranné operácie a „vykupovanie“ bánk po vzore USA.

Európska centrálna banka (ECB) a Komisia privítali plán americkej vlády na záchranu amerického finančného trhu. Washington použije 700 miliárd dolárov na vykúpenie zlých aktív od bánk. Schéma bude dostupná aj pre európske banky s „podstatnými operáciami“ v USA.

„Vyhlásenie iniciatívy bolo veľmi pozitívne“, povedal komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Americký minister financií Henry Paulson vyzval ostatné krajiny, aby sa k plánu pridali podobnými finančnými opatreniami na pomoc bankám. Komisia však necháva rozhodnutie na členské krajiny.

Šéf ECB Jean-Claude Trichet v interview pre Euronews zdôraznil, že úlohou centrálnych bánk nie je ponáhľať sa na pomoc komerčným bankám. „Naša zodpovednosť sa týka poskytovania likvidity, nemáme žiadnu zodpovednosť v otázke solventnosti, ktorá sa môže tu a tam objaviť. Takže, jedno je jasné: musíme si plniť našu zodpovednosť a, ako u iných centrálnych bánk vo svete, zodpovednosť za likviditu je na nás. Zodpovednosť za solventnosť leží na pleciach exekutívy.“

Veľký záchranný plán vylúčilo aj Nemecko. Európsky finančný sektor je podľa neho dosť stabilný na to, aby žiaden nepotreboval. „Opatrenia ako tie v USA tu nie sú potrebné… Nemecko bolo zasiahnuté omnoho menej“, povedal hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkel.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück po konferencii ministrov financií G7 vyhlásil, že „nik z ďalších šiestich krajín G7 (Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada) neprijme program podobný USA“.

Pozorovatelia tvrdia, že neochota môže byť aj dôsledkom nedostatku sympatií v kríze, ktorú podľa väčšiny Európanov spôsobili americké banky a regulačné orgány, ale aj reštrikcií prameniacich z prísnych pravidiel obmedzujúcich rozpočtový deficit a verejný dlh v EÚ.

Hoci Londýn a Berlín odmietajú vykupovanie zlých aktív od bánk, sú na čele snáh o prísnejšiu reguláciu medzinárodného finančného sektora.

Britský minister financií Alistair Darling vyhlásil, že jeho krajina do dvoch týždňov predstaví legislatívu reformujúcu britský bankový sektor, aby sa tak minimalizovali dopady na celý sektor finančných služieb, ktorý má v britskej ekonomike dôležité postavenie. „V Británii i na medzinárodnej úrovni vytvárame prísnejšie finančné regulácie, o ktorých potrebnosti nemôže nik pochybovať.“

Darling povedal, že nový zákon posilní dozor nad bankami, regulačným orgánom dá nové kompetencie a uľahčí intervenciu v prípade, že sa banka dostane do problémov.

Európska komisia zas pripravuje zmenu pravidiel riadiacich kapitálové požiadavky u bánk a úverové ratingové agentúry. Efektívne sa však stanú až po schválení Európskym parlamentom a členskými krajinami.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA