EÚ vo finančnej kríze: zatiaľ každý za seba?

Európska únia nebude vytvárať žiaden spoločný mechanizmus boja proti finančnej kríze. Členské krajiny budú naďalej postupovať na vlastnú päsť, svoje kroky by však mali koordinovať, dohodli sa v sobotu zástupcovia „veľkej štvorky“ – Francúzska, Nemecka, Británie a Talianska.

Záchrany na vlastnú päsť

Európske vlády by sa mali vyhnúť krokom, ktoré môžu mať „neželané dopady“ na banky v iných členských štátoch, zdôraznil v spoločnom vyhlásení minisummit štyroch veľkých krajín EÚ. Nekoordinovaný, prípad od prípadu sa meniaci postup, uplatňovaný doteraz, podľa neho nepomáha obnoviť dôveru v stále labilnejší bankový sektor.

Závery summitu sú nepriamou kritikou Írska, ktoré jednostanne prisľúbilo plnú garanciu všetkých bankových dlhov. Komisárka pre konkurenciu Neelie Kroes tento krok označila za „diskriminačný“.

No hoci štyria lídri prisľúbili, že budú „v Európskej únii pracovať v spolupráci a koordinovaným spôsobom“, reálna váha vyhlásenia je pravdepodobne malá. Už v nedeľu totiž Nemecko oznámilo, že plánuje nasledovať írsky príklad.

Berlín bude plne garantovať viac ako 500 miliárd eur na súkromných účtoch. Minister financií Peer Steinbrueck dnes ústami svojho hovorcu Torstena Albiga vyhlásil, že „ľudia v Nemecku nestrania kvôli kríze ani jedno euro, a toto vyhlásenie platí od dnes“.

Nemecká vláda tiež ohlásila 50 miliardový záchranný balík pre banku Hypo Real Estate, BelgickoLuxembursko zas oznámili, že našli kupca pre takmer skrachovanú finančnú skupinu Fortis – podľa očakávania ním bude BNP Paribas.

Flexibilita pri štátnej pomoci i deficite

Cieľom je zabrániť krachu akejkoľvek veľkej európskej inštitúcie. No minisummit štyroch európskych lídrov nechcel prijať žiaden celoeurópsky záchranný balík, ktorý by sa mohol porovnať s operáciou v USA.

Namiesto toho svojich kolegov vyzvali, aby sa európske pravidlá regulujúce štátnu pomoc pre súkromné podniky „aplikovali flexibilným spôsobom“. Vyzvali tiež na prijatie celoeurópskych pravidiel o minimálnych bankových garanciách vkladov, užšom dohľade nad platmi bankárov, spolupráce regulačných úradov a revíziu účtovných pravidiel, ktoré údajne prehĺbili krízu tým, že motivovali k špekuláciám na trhoch s cennými papiermi.

Európska ekonomika čelí „mimoriadnym okolnostiam“, zhodli sa štyria lídri. To by mal „odrážať“ aj spôsob uplatňovania Paktu stability a rastu – dokumentu, ktorý členom eurozóny prikazuje udržiavať deficit pod hranicou 3% HDP.

Flexibilná aplikácia Paktu by bola výhodná aj pre Francúzsko. Už pred krízou malo problémy plniť 3% limit a sľub, že bude mať do roku 2012 vyvážený rozpočet. Podľa odborníkov sa to stalo v súčasnej situácii nereálne.

Ďalšie rokovania

Minisummit bol kritizovaný aj preto, že sa na ňom zúčastnila len „veľká štvorka“ – štyria členovia EÚ, ktorí sú súčasne členmi G8.

Závery minisummitu prediskutujú ministri financií všetkých krajín na zajtrajšom (7. október) stretnutí v Luxemburgu, a budúci týždeň aj lídri EÚ na summite v Bruseli.

Pozície

EÚ musí prijať koordinovaný postup proti finančnej kríze, zdôraznil po stretnutí šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Varoval pred tým, aby krajiny konali len vo vlastnom záujme: „Nadovšetko účinnou je koordinácia a vôľa nekonať len vo vlastnom záujme, ako sme to do istej miery zaznamenali v niektorých európskych prípadoch.“ Priznal však, že pre EÚ je ťažšie prísť s jednotným postupom, než pre USA.

Vrchný poradca francúzskeho prezidenta Claude Gueant trvá na tom, že výsledkom summitu je „spoločný európsky plán“. „Čo je jasné, a čo musia občania Francúzska a Európy vedieť, je že ich banky nebudú nechané v ťažkostiach“, povedal v nedeľu pre rozhlasovú stanicu Europe 1.

Daniel Gros, riaditeľ bruselského think-tanku Centre for European Policy Studies však pre Financial Times povedal, že deklarácia summitu nezvýši dôveru na trhoch, pretože štyria lídri ostali príliš zameraní na ochranu národných bánk a vkladov – napriek tomu, že cezhraničný finančný trh je „zlomený“ a potrebuje európske riešenie. „Nevidia, že sa buď udržia na vode spolu, alebo spolu potopia.“

Ďalšie kroky

  • 7. október 2008: Rada Ecofin, Luxemburg
  • 15.-16. október 2008: summit EÚ, Brusel

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA