Euro má uprostred krízy podporu

Záujem o zavedenie eura sa v Dánsku, Poľsku a na Islande v čase finančného zmätku zvyšuje. Ostáva však neisté, či jednotná mena dokáže uchrániť pred krízou.

„Svetová kríza ukazuje, že je bezpečnejšie držať sa silných medzi silnými a mať vplyv na ich rozhodnutia,“ povedal v pondelok poľský premiér Donald Tusk. Po znížení hodnoty zlotého voči euru o 10 % intenzívnejšie presadzuje plán zavedenia eura už v roku 2012.  

Situácia na Islande je ešte horšia. Islandská koruna sa prepadla o 40 % po nedávnom finančnom zrútení, ktorý prinútil Reykjavík, aby požiadal o medzinárodnú pôžičku vo výške 5 miliárd eur. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnil denník Frettabladid – 72,5 % Islanďanov podporuje prijatie eura. A to aj napriek tradičnému odporu krajiny vstúpiť do EÚ.

Kríza znovu rozpútala debatu o prijatí eura aj v Dánsku, pretože medzinárodní investori začali vyhľadávať silnejšie meny. Dúfajú, že sú pre nich bezpečnejšie. Dáni odmietli jednotnú menu v roku 2000, avšak kríza podporu eura zvýšila. Predseda vlády Fogh Rasmussen oznámil, že do roku 2011 chce vyhlásiť nové referendum. Zdôraznil, že pre Dánsko by bolo škodlivé ostať počas krízy mimo eurozóny.

Bezpečné útočisko?

Je však neisté, či je euro záchranou pred krízou. Jednotná mena totiž v pondelok klesla na dvojročné minimum voči doláru v súvislosti s obavami z recesie a špekuláciami, že Európska centrálna banka budúci týždeň zníži úrokovú mieru. Mnohých investorov znepokojila aj situácia na trhu v Ukrajine a Maďarsku, ktoré museli požiadať o pomoc Medzinárodný menový fond.

Slabé euro – dobré pre biznis?

Najpriek predpovediam, že ekonomický rast eurozóny sa budúci rok bude pohybovať okolo nuly, BusinessEurope predpokladá miernejšie spomalenie o 0,2 % – na 1,2 %. Dokonca tvrdia, že pokles eura voči doláru kvôli zníženiu cien ropy môže mať pozitívny vplyv na zvyšovanie exportu a rozširovanie na doteraz málo využité trhy.

Masové prepúšťanie  

Celkové vyhliadky sú však ponuré. Budúci rok by v EÚ malo prísť o prácu  zhruba 1,1 milióna ľudí (v ostrom kontraste s 2 miliónmi pracovných miest, ktoré vznikli v roku 2008). Niektoré priemyselné odvetvia (vrátane automobilového) už oznámili dočasné alebo čiastočné odstavenie tovární kvôli znižujúcemu sa záujmu konzumentov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA