Euro na Slovensku: Posledné odpočítavanie

Slovensko sa stane 16. krajinou eurozóny už o menej ako tri týždne. Podľa správy, ktorú prijala Komisia, prebehne výmena meny hladko.

Komisia v piatok (12. decembra) prijala ôsmu správu s názvom „Správa o praktických prípravách na rozšírenie eurozóny”. Jej hlavnou témou je Slovensko a jeho prechod na spoločnú európsku menu od začiatku roka 2009. Od 1. januára bude mať eurozóna 16 členov a o 5,4 milióna obyvateľov viac. Euro bude na národnej úrovni používať 323 miliónov Európanov.

„Teším sa, keď budem môcť Slovensko od januára privítať v eurozóne. Slovensko dosiahlo za ostatné mesiace výrazný pokrok v urýchlení príprav, informovaní verejnosti o eure a ubezpečovaní obyvateľstva, že ich obavám zo zvyšovania cien sa venuje náležitá pozornosť. Som presvedčený, že všetko prebehne hladko a vyzývam Slovensko, aby uplatňovalo stabilnú a zdravú rozpočtovú a makroekonomickú politiku, ktorá mu umožní naplno využívať výhody eura,“ uvádza Joaquín Almunia, európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti.

Slovensko sa okamžite po odsúhlasení prijatia novej meny ministrami financií EÚ pustilo do intenzívnych príprav. Mincovňa v Kremnici vyrazila celkovo 500 miliónov euromincí. Papierové bankovky požičala Rakúska národná banka. Do komerčných bánk sa nová mena začala distribuovať začiatkom septembra, maloobchodníkom a ostatným podnikom začiatkom novembra. Približne 13 330 firiem sa predbežne zásobilo.

Začiatkom decembra sa do obehu dostalo 1,2 miliónov balíčkov euromincí (obsahovali 45 slovenských euromincí) v hodnote 500 SKK (16,60 EUR), o ktoré bol enormný záujem. V priebehu prvých piatich dní sa vypredalo takmer 90 % z nich. Do etickej iniciatívy na ochranu spotrebiteľov sa zapojilo 16,000 obchodov, prevádzok služieb, miestnych, regionálnych a správnych orgánov, ktoré sa zaviazali, že po zavedení eura nebudú zvyšovať ceny.

Podľa prvých prieskumov verejnej mienky Slováci prijímali zavedenie eura len veľmi rozpačito. Podľa novembrového prieskumu sa však už 80 % občanov cíti byť lepšie informovanými a poklesli aj obavy z rastu cien, aj keď 65 % Slovákov je stále skeptických.

Naposledy do eurozóny tento rok (2008) vstúpil Cyprus a Malta. Ako prvá spomedzi krajín, ktoré rozšírili EÚ v roku 2004, prijalo euro Slovinsko (2007). Prvú verziu národného plánu prechodu na euro vypracovalo Maďarsko a Poľsko uverejnilo orientačný harmonogram príprav krajiny na vstup do eurozóny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA