Euro opäť posilňuje

Euro dnes opäť prekonalo svoj „Guinnessov rekord“, keď sa posilnil jeho výmenný kurz voči americkému doláru až na hodnotu 1,44. Ide o dôsledok špekulácií ohľadne ďalšieho zníženia základnej úrokovej sadzby v USA. Padli aj iné rekordy, ktoré taktiež súvisia s dianím okolo dolára a spôsobujú posilnenie spoločnej európskej meny: cena ropy narástla až ku hranici 95 USD za barel a taktiež cena zlata dosiahla svoje historické maximum od roku 1980.

Krátka správa

Očakáva sa, že americká Fed banka dnes (30. október) zníži základnú úrokovú sadzbu o ďalších 0,25%. Ide o ďalšie znižovanie po podobnom kroku, ku ktorému americkí bankári pristúpili 18. septembra 2007. Tento raz ide o reakciu na krízu realitného trhu a všeobecné počínanie si komerčných bánk. Analytici tvrdia, že v dôsledku prvého zníženia základnej úrokovej sadzby za posledné štyri roky došlo k situácii, kedy investori presúvajú svoje prostriedky zo záväzkov americkej vlády do obchodovateľných komodít a iných mien, zvlášť do nákupu eura.

Dôsledkom takéhoto počínania dosiahlo euro 29. októbra 2007 svoj nový historický rekord, keď bolo zmeniteľné za 1,4438 amerického dolára. Európske a ázijské akciové trhy zažívajú nový veľký rozmach. Investori prejavujú silný záujem operovať najmä na energetických akciových trhoch. V dôsledku toho vzrástla cena ropy na 93,80 USD za barel.

K rastu cien ropy prispeli však aj iné činitele:

  • Neúspech americkej stratégie v Iraku a špekulácie o možnom vojenskom angažovaní sa USA v Iráne prispievajú k všeobecnej nestabilite v oblasti Blízkeho východu.
  • Spotreba energií rozvíjajúcimi sa ekonomikami, zvlášť Čínou a Indiou, rýchlo rastie a predpokladá sa, že tento nárast dopytu bude aj naďalej pokračovať.
  • Bolo vydaných viacero expertnýchspráv, ktoré zmierňujú očakávania a nádeje vkladané do zostávajúcich svetových energetických rezerv.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predstaví 7. novembra 2007 ďalšiu edíciu „World Energy Oultook“, určenú pre tento rok. Bude sa venovať predovšetkým rastúcej spotrebe energií v Číne a Indii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA