Euro silnie

Kvôli silnému ekonomickému rastu Európy a znakom značných hospodárskych problémov v USA uprednostňujú globálni investori európske meny – najmä euro a britskú libru.

Krátka správa

Euro sa 18. apríla dostalo na dvojročné maximum – 1,3613 USD, čo je len o pol amerického centu nižšie, než rekordné maximum v decembri 2004 (1,3667 USD). Nárast nasledoval po výsledkoch prieskumu, podľa ktorých narástla dôvera nemeckých investorov v piatom mesiaci po sebe, čo prekonalo očakávania analytikov.

Britská libra súčasne po takmer 15 rokoch prerazila hranicu dvoch dolárov. Dôvodom bola aj najnovšia správa britskej vlády, podľa ktorej narástli v marci nad očakávania životné náklady v Británii.

Miera spotrebiteľskej inflácie je 3,1%, čo je viac ako o percento nad limitom Bank of England (2%). Vývoj posilnil pravdepodobnosť, že banka pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu úrokových mier z dnešných 5,25% na 5,5% – štvrtý nárast od augusta minulého roka.

Zvýšenie úrokovej miery, v snahe bojovať s hrozbou inflácie, väčšinou vedie k posilneniu meny v dôsledku zvýšenia záujmu investorov.

Základnú úrokovú mieru zvýšila už niekoľko krát po sebe aj Európska centrálna banka – a ďalšie sa chystá na začiatok leta – v Spojených štátoch udržiava Federálny rezervný fond cenu peňazí na stabilnej úrovni.

Očakávania ďalšieho sprísnenia menovej politiky v eurozóne (v júni by mala ECB zvýšiť základnú úrokovú mieru na 3,75%, do konca roka možno až na 4%), spolu s horšími hospodárskymi výsledkami v USA, vedú investorov k silnému investovaniu do eura.

Negatívnym prejavom je, že rast hodnoty európskej meny môže zabrzdiť európsky export, vážne oslabiť príjmy európskych firiem z vývozu. Európske tovary sa stávajú drahšími a eurozóna má konkurenčnú nevýhodu voči USA, ale i krajinám ako Taiwan či Čína, ktorých meny sú viazané viac na americký dolár.

Zatiaľ sa však zdá, že sa tieto negatíva neprejavujú. Podľa údajov, ktoré publikoval 17. apríla Eurostat, narástol export eurozóny za rok o 11%.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA