Euro slovenskou menou už o polnoci

Slovensko sa dnes na prelome rokov 2008 a 2009 stane šestnástou krajinou eurozóny. V rovnakom čase odštartujú oslavy desiateho výročia prvého zavedenia eura v Únii.

Šestnásťročná éra slovenskej koruny sa končí a od polnoci sa oficiálnou menou Slovenska stane euro. Už od Nového roku budú v bankomatoch dostupné len eurá. Na uľahčenie prechodu na euro budú Národná banka Slovenska a komerčné banky výnimočne otvorené 1. januára, ako aj počas víkendu 3. a 4. januára.

Koruny sa pri platení môžu používať prvých šestnásť dní v januári a do konca roku 2009 sa stará mena bude vymieňať v bankách. Od roku 2010 ju bude prijímať už len Národná banka Slovenska v Bratislave. Slovenské euromince s Bratislavským hradom, Kriváňom a slovenským dvojkrížom, emitované začiatkom decembra, sú rovnako platné až od dnešnej polnoci.

Cesta k zavedeniu eura nebola jednoduchá, no podľa analytikov by nám spoločná európska mena mala pomôcť v ťažkých časoch krízy. Jej dôsledky sú zjavné už aj na Slovensku, avšak prijaté opatrenia, ktoré boli nevyhnutné na splnenie kritérií pre vstup do eurozóny, nám dávajú lepšie vyhliadky ako napríklad Maďarsku, Poľsku či Českej republike. Je to najmä preto, že slovenské hospodárstvo je závislé na zahraničných investíciách a skoro tri štvrtiny exportu idú práve do krajín eurozóny.

Eurozóna bilancuje, euro oslavuje desať rokov

V tom istom čase ako Slovensko vstúpi do eurozóny, odštartujú oslavy desiateho výročia zavedenia spoločnej európskej meny v 11 krajinách Únie. Euro vzniklo v roku 1999, bankovky a mince emitovali v roku 2002. Podľa stanoviska Komisie je euro veľkým úspechom, pretože umožnilo zvýšiť cenovú stabilitu a znížiť úrokové sadzby viac ako kedykoľvek predtým a to aj napriek ťažkým časom ekonomickej nestability.

Odborníci preto očakávajú, že eurozóna začne rásť rýchlejšie ako v minulosti. Od roku 2001, kedy sa k prvým jedenástim krajinám pridalo Grécko, pribudli len 4 členské krajiny (ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004). Slovinsko v roku 2007, Cyprus a Malta v roku 2008 a Slovensko vstúpi 1. januára 2009.  Po prvých otrasoch na finančných trhoch viaceré silné európske ekonomiky, ktoré stále používajú národnú menu, začali diskutovať o urýchlení prístupového procesu do eurozóny.

Ako píše denník Financial Times európski lídri vidia v súčasnom stave šancu na dokončenie ekonomickej integrácie, ako aj zavedenie lepšej regulácie európskych bánk. Nekoordinované prijímanie opatrení a politika odporu a hájenia národných záujmov by podľa nich mohli región  šestnástky nechať priveľmi zraniteľným a ďalší krach štýlom Lehman Brothers by mohol zanechať katastrofálne následky.

Pozície:

„Som veľmi šťastný, že 10. výročie eura oslávime vstupom Slovenska do eurozóny ako nového člena. Slovensko sa chystá uskutočniť historický krok vpred – historický pre všetkých svojich občanov i pre Európu. Prijatím eura sa Slovensko dostane do hospodárskeho a politického srdca Európy, a to menej ako päť rokov potom, ako vstúpilo do Európskej únie. Je to obrovský úspech a nesmierne sa teším na to, keď budem môcť privítať všetkých Slovákov v eurozóne,“ uviedol predseda Komisie José-Manuel Barroso.

„1. január 2009 naplní eurozónu a celú EÚ hrdosťou, pretože Slovensko sa stane 16. krajinou, ktorá prijme euro, a európska mena zároveň oslávi svoje 10. výročie. Euro sa stalo symbolom identity EÚ a chráni nás pred obrovskými vonkajšími otrasmi, ktorým sme museli čeliť od leta 2007. Mali by sme byť na túto skutočnosť hrdí a zachovávať zdravý rozpočtový a makroekonomický rámec, ktorý umožnil euru takto uspieť,“ povedal Joaquín Almunia, európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti.

Predseda Komisie Barroso, komisár Almunia a slovenský komisár Ján Figeľ sa 8. januára v Bratislave zúčastnia slávnostnej ceremónie pri príležitosti prijatia eura na Slovensku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA