Európa sa zrejme nevyhne recesii

Ekonomický rast eurozóny je prvýkrát od jej vzniku negatívny. Do mínusu sa prepadli ekonomiky Nemecka, Francúzska, Írska aj EÚ-27. Estónsko je už oficiálne v resesii.

Eurostat oznámil, že ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku 2008 poklesla o 0,2% a v EÚ-27 o 0,1% v porovnaní s prvými tromi mesiacmi tohto roka. Ak bude pokles pokračovať dva štvrťroky za sebou, ekonomika je oficiálne v recesii. Táto situácia už nastala v Estónsku. Medziročne však HDP eurozóny a EÚ-27 stále rastie (+1,5% a +1,7%).

Zlý ekonomický vývoj experti pripisujú poklesu exportu, ktorý tlačí dole silné euro a slabnúci svetový dopyt. Útlm pocítila aj priemyselná výroba, situáciu výrazne komplikuje cena ropy.

Vývoj európskej ekonomiky je úzko spätý so situáciou najsilnejších hráčov – Nemecka a Francúzska. V oboch krajinách HDP kleslo – v Nemecku o 0,5% a vo Francúzsku o 0,3%. Francúzska ministerka financií Christine Lagarde vyhlásila, že ekonomický pokles v druhom štvrťroku “odráža naše zhoršenie v medzinárodnom kontexte, čo obzvlášť ťažko dolieha na export, podobne ako v ostatných európskych krajinách.”

Námestník nemeckého ministra financií Walther Otremba dokonca pripustil, že negatívny vývoj nemeckej ekonomiky môže pokračovať aj ďalšie tri mesiace a Nemecko sa tak oficiálne dostane do recesie: “V tejto chvíli to nemôžem vylúčiť,” povedal pre BBC.

Estónska ekonomika klesla v prvom štvrťroku 2008 o 0,5% a v druhom štvrťroku o 0,9%. “Vzhľadom na stav svetovej ekonomiky je to logický vývoj,” vyhlásil poradca Estónskej centrálnej banky Andreas Saarnit. Príčinu vidí v klesajúcom domácom dopyte.

Situáciu sa snažil odľahčiť estónsky minister hospodárstva Juhan Parts: “Môžeme povedať, že ekonomika je v kríze? Občas mám pocit, že dnešná generácia je nervóznejšia ako tá predchádzajúca, ktorá prežila časy veľkej krízy a studenej vojny. Sme obklopení takým množstvo irelevatných informácií, že je ľahké stratiť nervy a vyhlásiť, že sme v kríze.”

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA