„Európa to chce, Európa to žiada, Európa to dostane“

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy nasledoval stredajšiu výzvu Gordona Browna a vyzval na konanie globálneho summitu o reforme svetového finančného systému ešte pred koncom tohto roka.

Nicolas Sarkozy v zhrnutí výsledkov summitu vyzval svetových lídrov, aby podporili reformu svetového finančného systému, ktorá môže pomôcť bezodkladne riešiť krízu. „Európa chce tento summit pred koncom tohto roka. Európa to chce, Európa to žiada, Európa to dostane“, povedal francúzsky prezident.

Odmietol názory, že treba čakať do budúceho roka na novú americkú administratívu. Podľa neho by sa tak mohol premeškať správny moment na riešenie krízy. Sarkozy v sobotu navštívi spolu s predsedom Komisie Barrosom prezidenta Busha a bude ho presviedčať o potrebe „reformy globálneho kapitalizmu“.

„S prezidentom Bushom som hovoril niekoľko krát“, vyhlásil Sarkozy. „Na (globálny) summit môže pokojne prísť s tímom ekonómov nového prezidenta. Dokonca to tak dodá (rokovaniu) väčšiu hodnotu. Ani pre Európu to nebude nevýhodné.“

Francúzsky prezident priznal, že sa ešte treba dohodnúť na presnom čase a agende summitu. „My Európania máme viacero ideí. Po prvé, myslíme si že je neakceptovateľné, aby bol summit bez Rusov. No nie je to len o nich. Sú tu ďalšie rastúce ekonomiky. A potom: čo očakávame od summitu? Európa bude bojovať za konkrétne rozhodnutia. A nie len za princípy“, povedal Sarkozy na tlačovom briefingu.

‘Entente formidable’ 

Sarkozy chce tiež bojovať proti daňovým rajom, rizikovým fondom, reformovať Medzinárodný menový fond a zaviesť globálny mechanizmus dohľadu nad finančnými inštitúciami. Jeho návrhy prakticky kopírujú tie, ktoré predložil v dokumente pred summitom britský premiér Gordon Brown.

Nie všetci sa však zhodujú v každom detaile. Sarkozy napríklad vyhlásil, že Francúzske predsedníctvo v nasledujúcich mesiacoch „preberie iniciatívu“ vo vytváraní silnejšieho „hospodárskeho riadenia“ v EÚ. V nedeľu sa na mimoriadnom summite dohodla Eurozóna a Británia o niektorých pravidlách, no „vytváranie hospodárskeho riadenia v Európe sa tam nemá zastaviť“, povedal Sarkozy.

Kríza je podľa neho „príležitosťou ako opäť spojiť Európanov s Európou“.

„Som pripravený staviť sa, že z tejto krízy môže vyjsť Európa so silnejším imidžom.“ Ak lídri obyvateľom ukážu, že sa ich snažia „chrániť“, verejná mienka sa môže opäť obrátiť v prospech európskeho projektu.

Iné krajiny, na čele s Nemeckom, však majú na hospodárske riadenie v Európe odlišný názor. „Z pohľadu Francúzskeho predsedníctva je odpoveďou (na to, či Európa potrebuje silnejšie hospodárske riadenie) áno, áno, áno. Sme v tejto otázke jednotní? Nie, nie, nie“, priznal Sarkozy.

Dohoda o Lisabonskej zmluve do decembra?

Francúzsky prezident tiež vyjadril nádej, že do konca decembra ratifikujú Lisabonskú zmluvu všetky krajiny, s výnimkou Írska. V Poľsku chce proces urýchliť návštevou 6. decembra.

Následne bude navrhnutá „cestovná mapa“, ktorú by mohol prijať mimoriadny summit usporiadaný pred „normálnym“ stretnutím lídrov 12.-13. decembra 2008.

Slovinec v „rade múdrych“

Jedným z posledných bodov dohody bolo zloženie „rady múdrych“ vedenej bývalým španielskym premiérom Felipe Gonzalesom, ktorá má priniesť idei o budúcnosti Európy do roku 2030. Summit schválil zoznam jej členov a podporil požiadavku Slovinska, aby sa šéfom sekretariátu skupiny stal práve Slovinec.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA