Eurozóna prijala záchranný plán

Pätnástka eurozóny načrtla spoločnú stratégiu finančných injekcií pre krívajúci bankový sektor. Inšpirovať sa nechala plánom, ktorý minulý týždeň predstavil britský premiér Gordon Brown.

Pätnásť lídrov eurozóny dohodlo na nedeľnom mimoriadnom summite „koordinovaný európsky akčný plán krajín eurozóny“. Obsahuje sériu „princípov“ záchrany finančného sektora. Nutnosť konať potvrdil aj minulý týždeň, keď hodnota akcií na európskych trhoch klesla o viac ako 20%.

Dohoda bola prezentovaná ako príspevok k „spoločnému európskemu prístupu“. Už o niekoľko dní, 15.-16. októbra 2008, sa bude konať v Bruseli summit lídrov EÚ, ktorý sa bude snažiť prijať „mechanizmus zlepšenia krízového manažmentu medzi európskymi krajinami“.

Súčasťou schémy je vládne krytie dlhov bánk, podmienené časovým limitom maximálne päť rokov. Dôležité je, že schéma pokryje aj medzibankové pôžičky, čo je kľúčovým bodom britského plánu, zverejneného minulý týždeň premiérom Gordonom Brownom.

Hoci Británia nepoužíva euro, na víkendový summit Eurozóny bol pozvaný aj Gordon Brown. Okrem neho sa zúčastnili aj prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a luxemburský premiér a šéf Eurozóny Jean-Claude Juncker. Prvý krát sa na podobnom stretnutí zúčastnil aj slovenský premiér.

„Dnes sme diskutovali o rozsiahlom pláne, ktorý nezahrnie len hotovosť na finančných trhoch, ale rekapitalizuje aj náš finančný systém“ a bude financovať hypotekárne operácie, povedal po summite Brown. „Verím, že teraz naši európski kolegovia posunú rozsiahly plán k realizácii. To je spoločná pozícia.“

Britský plán, zverejnený 8. októbra, poskytuje úverové garancie celému bankovému systému krajiny a v podstate znamená znárodnenie hlavných britských bánk. Odhaduje sa, že bude stáť 500 miliárd libier.

Detaily plánu budú známe až dnes. Očakáva sa, že Nemecko príde s vlastnými opatreniami vo výške 400 miliárd eur.

Schéma dohodnutá pre eurozónu bude aplikovaná do 31. decembra 2009 a prispôsobená trhovým podmienkam v každej krajine. Lídri v spoločnom vyhlásení ďalej uvádzajú, že bude vytvorená tak, aby „predchádzala narušeniu rovnováhy“ na trhu, ktoré by mohlo „negatívne ovplyvniť“ iné členské krajiny.

Európska komisia privítala, že Írsko medzičasom predložilo revidovanú schému záchrany národného bankového sektora. Nová verzia sa podľa nej vyhýba „nepotrebnému narúšaniu konkurencie s inými bankami“ a „negatívnym prenášaniam problémov do iných členských krajín“.

Brusel predovšetkým privítal, že revidovaná schéma „nie je diskriminačná“ a pokrýva všetky banky „so systematickým významom pre írsku ekonomiku, bez ohľadu na pôvod“. Jej predchodkyňa bola kritizovaná predovšetkým kvôli zameraniu výlučne na írske banky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA