Eurozóna: úroková miera vzrastie v júni

Napriek posilneniu eura sa očakáva, že Európska centrálna banka zvýši v júni úrokovú mieru.

Krátka správa

Hoci sa po štvrtkovom stretnutí Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte úroková miera nezmenila, jej prezident Jean-Claude Trichet vyhlásil, že rast eurozóny ostáva silný a riziko inflácie stále vysoké. Hoci to priamo nepotvrdil, jeho slová dávajú jasne najavo, že ECB stále plánuje zvýšiť základnú úrokovú mieru v júni – už na 4%.

ECB zvýšila úrokovú mieru od konca roku 2005 o štvrť percenta už sedem krát. Podľa niektorých analytikov by sa v tomto roku mohla vyšplhať až na 4,5%, iní však predpokladajú po júni dlhšie obdobie stabilizácie.

ECB sa obáv, že neočakávane dobrý rast ekonomiky eurozóny vytvorí príliš silný tlak na zvyšovanie inflácie. Rast úrokovej miery však môže zastaviť zhodnocovanie eura, ktoré ešte posilňujú predpoklady rastu rozdielov medzi úrokovou mierou eurozóny a USA vyvolané oslabovaním americkej ekonomiky. Euro dosiahlo v porovnaní s jenom tento týždeň historické maximum, v parite ku doláru dosiahlo 1,35 USD za euro, čo je len o niečo menej ako historické maximum 1,36 USD z decembra 2004.

Vývoj kurzu euro/dolár 1999-2007

Zdroj: ECB

Inflácia v eurozóne je v súčasnosti 1,9%, pokles počas posledných mesiacov je dôsledkom štatistických efektov, ku koncu roka by mala byť opäť na 2%. Cieľom ECB je udržať ju „tesne pod, alebo na úrovni 2%“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA