Finančná kríza zasiahla európske banky

Predstavitelia Belgicka, Holandska, Luxemburska a EÚ sa na víkendovom krízovom stretnutí snažili zabrániť tomu, aby sa stala poisťovnícky gigant Fortis prvou veľkou obeťou globálnej finančnej krízy v eurozóne.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet a komisárka pre konkurencie Neelie Kroes na stretnutí so zástupcami krajín Beneluxu v nedeľu v noci súhlasili s poskytnutím 11,2 miliardy eur na záchranu finančného domu Fortis. Peniaze mu mali pomôcť zvýšiť dôveru pred opätovným otvorením trhov dnes ráno.

Rozhodnutie prišlo po týždni, v ktorom akcie Fortis padli na pätnásťročné minimum – 5,18 eura za akciu, či je o 75% menej než pred rokom.

Hoci banka trvá na tom, že jej nesolventnosť bezprostredne nehrozí, bola jej likvidita spochybňovaná – najmä po jej účasti na konzorciu, ktoré minulý rok zaplatilo ABN Amro 72 miliárd eur v najväčšej obchodnej bitke v histórii bankového sektora.

Krízové stretnutie vyvolali obavy, že Fortis stiahnu finančné problémy na dno, a s ním pôjdu aj ďalšie európske banky.

Belgicko investuje do bankových operácií Fortis v krajine 4,7 miliardy eur, Holandsko 4 miliardy a Luxembursko 2,5 miliardy, za to dostanú 49% podiely v národných pobočkách banky. Fortis bude musieť predať aj svoj podiel v ABN Amro, potenciálnymi kupcami sú holandská banka ING a francúzska BNP Paribas.

„Prevzali sme náš diel zodpovednosti, neopustili sme“ majiteľov účtov, povedal belgický premiér Yves Leterme novinárom.

Minulý týždeň, keď americká vláda prisľúbila 700 miliárd dolárov na odkúpenie zlých aktív bánk, aby zabránila kolapsu finančného trhu, lídri EÚ vyhlásili, že Európa podobné plány nemá, keďže európske finančné trhy sú krízou zasiahnuté oveľa menej.

No problémy Fortis ukazujú, že sa finančná kríza šplhá už aj na európske brehy. „To čo sa deje v USA má takmer určite dopad na finančný sektor aj inde vo svete“, povedal šéf holandskej centrálnej banky Nout Wellink. „Najprv zasiahne banky v špeciálnom postavení… Musím povedať, že kvôli rečiam sa Fortis stala bankou v špeciálnom postavení.“

Cez víkend sa tiež britská vláda pripravovala na znárodnenie hypotekárnej banky Bradford & Bingley. Chce tým zabrániť tomu, aby sa stala „ďalšou Northern Rock“.

Po veľkých diskusiách bude záchranný balík americkej vlády schválený kongresom tento týždeň. Predstavitelia EÚ dúfajú, že to pomôže znížiť celkové napätie. „Dúfam, že to urobia rýchlo, pretože keď sa pozriem an finančné a akciové trhy, výmenné kurzy a globálne indikátory dôvery, váhanie Američanov o tom, čo chcú, prehlbuje neistotu“, povedal luxemburský premiér a šéf Rady Ecofin Jean-Claude Juncker.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA