Fiškálny útes USA: Európa si vydýchla, riziko pretrváva

Európske trhy reagovali pozitívne na kompromisnú dohodu, ktorá odvrátila prepad ekonomiky USA späť do recesie. Riziko však pretrváva, keďže dôležité rozhodnutia týkajúce sa dlhu a deficitu krajinu ešte len čakajú.

Snemovňa reprezentantov v utorok (1. januára 2013) schválila balík rozpočtových opatrení. Znamená vyššie dane, ale len v prípade Američanov s vysokými zárobkami, čím sa naplnil predvolebný sľub prezidenta Baracka Obamu a odvrátil pád cez tzv. fiškálny útes, čiže automatické plošné zvýšenie daní a výdavkové škrty v objeme 600 miliárd USD (454,75 miliardy eur), čo by krajinu vrhlo späť do recesie.

V platnosti ostávajú daňové úľavy pre domácnosti s príjmom do 450 tisíc USD ročne, jednotlivcov s príjmom do 400 tisíc USD ročne, rodiny s deťmi, o rok predĺžili podporu pre dlhodobo nezamestnaných a automatické škrty vo vládnych výdavkoch odložili o dva mesiace.

Kompromisná dohoda priniesla úľavu aj v Európe, ktorá sa prepadu americkej ekonomiky obáva. Analytici pre agentúru Reuters poukázali na to, že stále platí staré porekadlo, že „ak Spojené štáty kýchnu, zvyšok sveta dostane nádchu“.

Americkí zákonodarcovia už dlhšie zápasia s hľadaním riešení pre rozpočtový deficit a dlh, no radikálne kroky neustále odkladali aj vplyvom blížiacich sa prezidentských volieb v novembri 2012. Dlh v súčasnosti dosahuje 16,4 bilióna USD a deficit v uplynulých štyroch rokoch vždy presiahol bilión USD. Ak by nedokázali do konca roka 2012 na nápravných opatreniach dohodnúť, nastali by automatické úpravy na základe legislatívy o rozpočtovej kontrole z roku 2011.

Kompromisy sa však hľadajú čoraz ťažšie, kým Snemovňu reprezentantov ovládajú republikáni, Senát zasa demokrati a kroky musia schváliť obe strany. Rozdiely medzi skupinami sa však prehlbujú.

Analytici upozornili, že hoci trhom a daňovým poplatníkom na čas odľahlo, nie je čas na oslavy. Už vo februári podľa nich opäť začnú rásť obavy z bankrotu a tiež hrozby zníženia ratingu.

Agentúry Moody’s a Standard & Poor’s tvrdia, že prijaté opatrenia nedostali rozpočet na udržateľnú dráhu. Medzinárodný menový fond zasa poukázal, že kritickou otázkou bude zvýšenie dlhového stropu. „Treba ešte urobiť viac na to, aby sa verejné financie Spojených štátov dostali na udržateľnú dráhu bez uškodenia krehkej obnove,“ vyhlásil hovorca MMF Gerry Rice.

Ťažká diskusia bude aj o schémach rôznych úľav a benefitov. Republikáni napríklad tlačia na výrazné škrty vo vládnych programoch zdravotnej starostlivosti pre dôchodcov a chudobných, ktoré majú výrazný vplyv na rast dlhu. Demokrati tomu naopak bránia.

(EurActiv/TASR/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA