Francúzsko v snahe o oslabenie eura nenachádza spojencov

Francúzsko vyzvalo ku koordinovanej reakcii na silné euro, aby nepoškodilo obnovu. Ministri financií však uviedli, že hodnota meny je rozhodnutím trhov.

Hands Cutting Banknote,(Ambro, freedigitalphotos)
Autor: Ambro, Portfolio: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499

Francúzsky prezident François Hollande otvoril možnosť politického zásahu do výmenného kurzu a vyzval ku stanoveniu strednodobého cieľa pre hodnotu eura. Má ísť o reakciu na nedávne posilnenie spoločnej meny.

Rovnaké posolstvo svojím rezortným kolegom predniesol aj minister financií Pierre Moscovici a vyzval k silným krokom. Zvyšok eurozóny však prejavil len slabú podporu.

Moscovici napriek tomu tvrdí, že by sa záležitosťou mali zaoberať ministri financií a guvernéri centrálnych bánk 20 popredných svetových ekonomík, ktorí sa koncom týždňa zídu v Moskve.

Zdôraznil však zároveň, že Francúzsko sa nesnaží zasiahnuť do nezávislosti Európskej centrálnej banky, ani nechce vyvolať menovú vojnu.

Silnejúce euro je však zdrojom napätia medzi Parížom a Berlínom. Nemecko totiž nechce pripustiť účasť vlád na riadení výmenných kurzov.

Euro voči doláru od júla minulého roka posilnilo o 13 %. Od nedávnych maxím sa však už odlepilo po minulotýždňovej miernej slovnej intervencií prezidenta ECB Maria Draghiho.

Nemecko Hollandeovu iniciatívu odmieta a minister financií Wolfgang Schäuble v Bruseli vyhlásil, že by sa nemalo manipulovať s výmennými kurzami, príliš vysoká flexibilita je nebezpečná.

Novovymenovaný šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem tiež nebol ochotný o hodnote eura diskutovať. Podľa jeho slov sa o nej má hovoriť na úrovní krajín G20.

(EurActiv/Reuters)

REKLAMA

REKLAMA