Francúzsko v snahe o oslabenie eura nenachádza spojencov

Francúzsko vyzvalo ku koordinovanej reakcii na silné euro, aby nepoškodilo obnovu. Ministri financií však uviedli, že hodnota meny je rozhodnutím trhov.

Francúzsky prezident François Hollande otvoril možnosť politického zásahu do výmenného kurzu a vyzval ku stanoveniu strednodobého cieľa pre hodnotu eura. Má ísť o reakciu na nedávne posilnenie spoločnej meny.

Rovnaké posolstvo svojím rezortným kolegom predniesol aj minister financií Pierre Moscovici a vyzval k silným krokom. Zvyšok eurozóny však prejavil len slabú podporu.

Moscovici napriek tomu tvrdí, že by sa záležitosťou mali zaoberať ministri financií a guvernéri centrálnych bánk 20 popredných svetových ekonomík, ktorí sa koncom týždňa zídu v Moskve.

Zdôraznil však zároveň, že Francúzsko sa nesnaží zasiahnuť do nezávislosti Európskej centrálnej banky, ani nechce vyvolať menovú vojnu.

Silnejúce euro je však zdrojom napätia medzi Parížom a Berlínom. Nemecko totiž nechce pripustiť účasť vlád na riadení výmenných kurzov.

Euro voči doláru od júla minulého roka posilnilo o 13 %. Od nedávnych maxím sa však už odlepilo po minulotýždňovej miernej slovnej intervencií prezidenta ECB Maria Draghiho.

Nemecko Hollandeovu iniciatívu odmieta a minister financií Wolfgang Schäuble v Bruseli vyhlásil, že by sa nemalo manipulovať s výmennými kurzami, príliš vysoká flexibilita je nebezpečná.

Novovymenovaný šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem tiež nebol ochotný o hodnote eura diskutovať. Podľa jeho slov sa o nej má hovoriť na úrovní krajín G20.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA