Francúzsko zvolalo ku kríze mimoriadny summit

Lídri EÚ sa stretnú 7. novembra v Bruseli. Majú sa dohodnúť na spoločnej pozícii pred summitom G20, ktorý bude o týždeň neskôr vo Washingtone hľadať odpovede na dopady finančnej krízy na svetovú ekonomiku.

Stretnutie G20 (krajiny G8 a ďalšie veľké ekonomiky) má prispieť k stabilizácii globálneho finančného systému. Kríza, ktorá začala na hypotekárnom trhu v USA, sa už rozšírila aj do iných častí sveta a začína mať dopady na reálnu ekonomiku.

Hoci u európskych lídrov rastie podpora prísnejšej finančnej regulácii, nie je jasné, ako ďaleko chce EÚ ísť. Niektoré vlády sú stále proti regulácii určitých sektorov, ako sú investičné a rizikové fondy, či finančné deriváty, ďalšie sú proti princípu spoločného dohľadu nad finančnými skupinami.

Sarkozy navrhuje okrem iného zrušenie daňových rajov v EÚ i mimo nej a vytvorenie európskych štátnych investičných fondov, ktoré by chránili dôležité európske firmy pred prebraním zahraničnými vlastníkmi. V Únii však zatiaľ pre tieto návrhy nezískal skutočnú podporu.

Mimoriadny summit EÚ má nielen hľadať spoločný európsky postoj, ale aj riešiť španielske výhrady pred stretnutím G20. Vo Washingtone bude EÚ reprezentovať len Británia, Francúzsko, TalianskoNemecko, teda členovia G8. Okrem nich sa na stretnutí zúčastní Brazília, Čína, India, Mexiko, Saudská Arábia a Turecko. Dvadsiatym účastníkom bude EÚ, zastúpená Francúzskym predsedníctvom.

Madrid hlasne nesúhlasí s vylúčením zo schôdzky a snaží sa zabezpečiť si účasť diplomatickou ofenzívou. V diplomatických kruhoch sa hovorí, že aj iné členské krajiny EÚ, napríklad Poľsko, vyslovili „poľutovanie“ že neboli pozvané.

Ak však chcú štyria zástupcovia Únie, aby ich návrhy na „nový Bretton Woods“ brala americká vláda a ostatní účastníci vážne, potrebujú nevyhnutne legitimitu, ktorú by im dal súhlas všetkých 27 členov. „O finančnej kríze budeme hovoriť jednotným európskym hlasom“, povedal prezident Sarkozy novinárom po poslednom summite.

Ďalšie konflikty však môžu vzísť zo stretnutia ministrov financií EÚ a Euroskupiny, ktoré sa bude konať 4. novembra. Sarkozy chce vytvorenie „reálnej ekonomickej vlády“ eurozóny a ponúkol sa, že sa postaví na jej čelo do roku 2011. No nastupujúce České predsedníctvo je proti s tým, že „nik nemôže Českej republike vziať predsedníctvo“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA