Globalizačný fond podporil nadbytočných robotníkov v Litve a Španielsku

Nadbytoční robotníci v Litve a Španielsku dostali pomoc vo €10.7 milióna z Európskeho globalizačného fondu. Z toho €10.4 milióna pôjde na pomoc 1600 Španielom a €298,000 zasa 600 Litovcom.

Komisia uvoľnila €10,7 milióna z Európskeho globalizačného fondu (EGB). Väčšinu teda €10,4 milióna poskytla na podporu 1600 španielskych robotníkov, ktorí ostali bez práce po tom, čo americká multinárodná spoločnosti Delphi zrušila svoju fabriku v Puerto Real  a presťahovala ju do Tangierského regiónu v Maroku. Maroko im ponúklo lacnejšiu pracovnú silu a daňové výhody.

Litovskí robotníci prišli o prácu po tom, čo textilný výrobca Alytaus Tekstilė zbankrotoval po rapídnom náraste dovozu lacného textilu z Ázie. Spôsobil to koniec Dohody o obchode s textilnými výrobkami. Pomoc z fondu obe krajiny použijú na podporu pracovného trhu, podnikateľov a rekvalifikačných tréningov, vďaka čomu by sa prepustení robotníci mohli ľahko a rýchlo opäť zamestnať. Komisia v stredu 3. decembra 2008 oznámila uskutočnené platby, ktoré nasledovali po schválení žiadostí 22. októbra 2008.

Globalizačný fond odobril zatiaľ 8 žiadostí v celkovej hodnote €32.488 milióna. Autority očakávajú, že vplyvom krízy o pomoc požiadajú aj ostatné krajiny. Problémy avizujú textilní robotníci v Taliansku a Malte, redukcie stavov čaká aj automobilový sektor vo Francúzsku, Portugalsku a fabriky na výrobu mobilných telefónov v Nemecku a Fínsku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA