Globálne obchodné rokovania sa majú uzavrieť do konca 2007

Kľúčoví hráči Kola rokovaní z Doha stanovili koniec roka ako termín uzavretia negociácií o globálnom obchodnom pakte. Aj po dvoch dňoch intenzívnych rokovaní je však nádej na úspech nejasná.

Krátka správa

Napriek neschopnosti dosiahnuť prielom počas prvého formálneho stretnutia od minuloročného júnového stroskotania globálnych obchodných rokovaní, ministri obchodu z EÚ, USA, Indie a Brazílie (takzvaná skupina G-4), spolu s ministrami z Japonska a Austrálie, vyslovili vieru, že finálna dohoda môže byť na svete do konca tohto roka.

„Veríme, že zintenzívnením našej práce môžeme dosiahnuť konvergenciu a tým prispieť k uzavretiu kola (rokovaní z Doha) do konca roka 2007“, píše sa vo vyhlásení „skupiny šiestich“ z 12. apríla 2007, po dvoch dňoch rokovaní v indickom Dillí.

Cieľom rokovaní bolo nájsť spoločnú reč v najkontroverznejších otázkach rokovaní, ako je znižovanie poľnohospodárskych dotácií v EÚ a USA, či zníženie dovozných ciel, ktoré viac otvorí trhy rozvojových krajín.

Konsenzus medzi šiestimi obchodnými hráčmi, ktorí sa stretli v Dillí, je považovaný za kľúčový pre dohodu 150 členov WTO. Stanovením termínu ukončenia rokovaní ku koncu roka chcú vyjednávači zvýšiť tlak na nájdenie dohody, rokovania Kola z Doha však už niekoľko podobných termínov premeškali.

„Ak by sme dokázali premeniť tento všeobecný pocit tlaku  na konkrétny výsledok, potom je to uskutočniteľný cieľ“, povedala predstaviteľka USA pre obchod Susan Schwab.

Indický minister obchodu Kamal Nath, hostiteľ stretnutia, povedal, že koncoročný termín bude závisieť od toho, či budú vypočuté obavy jeho krajiny. „Pokiaľ ide o Indiu, hoci je rýchlosť uzavretia rokovaní dôležitá, kľúčovým prvkom je obsah výsledku“, povedal.

Skupina štyroch (USA, EÚ, India a Brazília) sa stretne opäť v strede mája. V pokračujúcej diskusii má každý z členov predložiť „konkrétne ústupky“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA