Gréci pomoc zatiaľ nedostanú

Ministri financií eurozóny sa dnes osobne nestretnú, aby rozhodli o poskytnutí pomoci Grécku. Atény zatiaľ neposkytli požadované záväzky, že budú reformovať.

Plánované stretnutie Euroskupiny v Bruseli dnes nebude. Ministri financií miesto toho budú rokovať prostredníctvom telekonferencie. Definitívne rozhodnutie o poskytnutí druhého balíka pomoci Grécku sa teda odkladá.

Atény totiž ministrom stále nepredložili plán, ako tento ušetria 325 miliónov eur a predstavitelia všetkých politických strán ešte nepodpísali záväzok, že úsporné opatrenia implementujú aj po aprílových voľbách.

Podľa vládnych zdrojov najviac váha Antonis Samaras, líder Novej Demokracie, ktorý sa zrejme stane novým premiérom. Kritizuje aj opatrenia, ktoré parlament schválil v pondelok nadránom. Z jeho pohľadu budú viesť k zhoršeniu stavu ekonomiky, ktorá je už piaty rok v recesii.

Dokonca vyhlásil, že ak ho zvolia, tak sa bude snažiť o prerokovanie podmienok pomoci. Európski lídri sa netaja, že im s Gréckom dochádza trpezlivosť. Neriadený bankrot by mohol nastať už 20. marca, keď krajina musí splatiť 14,5-miliardovú časť dlhu.

Grécky kabinet o ďalších možných úsporných krokoch rokoval do neskorej noci. EÚ a MMF trvajú na tom, že chcú detailný plán škrtov. Až potom pristúpia na dohodu o pomoci. Jej súčasťou je aj odpustenie časti dlhu zo strany súkromných investorov na úrovni 70 % hodnoty.

Podľa neoficiálnych informácií sa do reštrukturalizácie dlhu chce zapojiť aj Európska centrálna banka. Grécke dlhopisy chce vymeniť za bondy z dočasného eurovalu s nižšou hodnotou.

Ekonomika však výrazne upadá. V poslednom štvrťroku 2011 klesla o 7 %, kým ešte v treťom štvrťroku šlo o 5 %.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA