Grécka vláda sa dohodla na štrukturálnych reformách

Vláda Antonisa Samarasa sa dohodla na desiatich prioritách, ktoré by mali zreformovať grécku ekonomiku. Európska komisia prijala toto rozhodnutie s nadšením a vyzvala Grécko, aby reformu čo najskôr implementovalo.

Grécky minister pre rozvoj dnes predstavil desať opatrení, ktoré by gréckej ekonomike mali priniesť potrebné štrukturálne zmeny. Tá sa aj tento rok prepadne približne o 7 %.

Podľa Európskej komisie, ktorá zmeny víta, je návrh dôkazom gréckeho záväzku zreformovať svoje hospodárstvo. „Uskutočnenie týchto priorít vo významnej miere prispeje k širokej reforme, ku ktorej sa Grécko zaviazalo v (memorande o porozumení), a ktorá je potrebná pre podporu rastu a zamestnanosti,“ píše sa v stanovisku Komisie. „Očakávame teraz rozhodnú implementáciu všetkých gréckych reformných záväzkov“.

Grécka vláda sa okrem reformných krokov dohodla aj na ďalších škrtoch. V roku 2013 a 2014 bude musieť grécky štát ušetriť ďalších 11,5 miliardy eur, čo bolo podmienkou pre ďalšiu pôžičku z 130 miliardového európskeho záchranného balíčku.

Rozhodnutie sa však nerodilo ľahko. Vládne strany sa na škrtoch dohadovali viac ako týždeň. Teraz budú musieť vypracovať detaily týchto úsporných opatrení, ktoré sa v hodnote šiestich miliard EUR dotknú aj platov verejných činiteľov, dôchodkov a sociálnych benefitov.

Dve koaličné strany, socialistický Pasok a Demokratická ľavica, najprv požadovali rozloženie škrtov na štyri roky, aby tak zmiernili ich dopad. Nakoniec však ustúpili.

„Premiér povedal, že musíme akceptovať ako nevyhnutnú podmienku pre zotrvanie našej krajiny v eurozóne a aby sme mohli ďalej vyjednávať [s Trojkou] – škrty verejného sektora vo výške 11,5 miliardy,“ povedal po rokovaní grécky minister financii Yannis Sournaras.

V auguste musí Grécko splatiť dlhopisy vo výške 3,2 miliardy eur ak nechce zbankrotovať. Pre vládu bolo preto dôležité dohodnúť sa na škrtoch, aby tak uspokojili požiadavky Trojky a získali ďalšie finančné prostriedky zo záchranného balíčka.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA