Grécko bude na rekapitalizáciu bánk potrebovať menej

Štyri najväčšie grécke banky budú potrebovať maximálne 14.4 miliardy eur. Potvrdil to výsledok záťažových testov Európskej centrálnej banky (ECB).

„V rámci základného scenára záťažové testy identifikovali kapitálový nedostatok štyroch bánk v hodnote 4,4 miliardy eur. V rámci nepriaznivého scenára vývoja ekonomiky to je 14,4 miliardy eur,“ oznámila ECB.

Výsledok je tak omnoho lepší, než sa očakávalo. V 86 miliardovom záchrannom balíčku pre Grécko sa pôvodne počítalo s tým, že na rekapitalizáciu Alpha Bank, Eurobank, National Bank of Greece a Piraeus Bank bude potrebných asi 25 miliárd eur.

Po viac ako šesť mesačnom handrkovaní sa medzi novou gréckou vládou a medzinárodnými veriteľmi skončil Grécko na pokraji bankrotu a odchodu z eurozóny. Na ochranu bánk pred masívnymi výbermi musela aténska vláda zaviesť kapitálové kontroly na bankové transféry či výber z bankomatov.

Počas tohto obdobia grécke banky stratili približne 75 % svojej trhovej hodnoty. Ich rekapitalizácia je vnímaná ako jeden z kľúčových krokov na naštartovanie gréckej ekonomiky.

Banky teraz musia predložiť plány na získanie čerstvého kapitálu do 6. novembra. ECB očakáva, že príspevky súkromných investorov budú hrať významnú úlohu. V prípade, že sa bankám nepodarí získať dostatočný objem, doplnia ho záchranné fondy.

V piatok grécka vláda predložila parlamentu návrh zákona, ktorý umožní začať s rekapitalizačným procesom už od pondelka. Minister financií Euclid Tsakalotos v sobotu označil výsledok záťažových testov za optimistický.

Grécko potrebuje, aby sa banky v krajine zásobili dodatočnými aktívami do konca roka, teda do obdobia, než nadobudne platnosť smernica Európskej únie o tom, že na záchrane bánk sa musia podieľať aj sporitelia. To by sa negatívne dotklo najmä malých a stredných podnikov, ktoré už teraz zápasia s nemalými problémami.

Najhoršie je na tom podľa testov ECB Piraeus banka, ktorá sa zameriavala práve na malých a stredných podnikateľov, ktorých obchody výrazne utrpeli rokmi hospodárskej recesie. Banka v sobotu ohlásila čistú stratu vo výške 635 miliónov eur od januára do septembra 2015.

EurActiv/TASR

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA